مشاوره کودک

مرکز مشاوره و روانشناسی ندای ارامش روان در راستای ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی کودک به درمان اختلالات دوران کودکی کمک می‌کنند، در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش‌های لازم را برای فرزند پروری صحیح ارائه می‌دهد و در جهت ارتقا و بهبود سلامت روان کودکان و نوجوانان حرکت می‌کنند.

در ارائه خدمات روانشناسی کودکان رویکرد ندای ارامش روان بصورت پیدا کردن نقاط قوت، توانایی‌ها، مهارت‌ها، استعدادیابی و همچنین تقویت و پرورش مهارت‌ها و عملکردها می‌باشد.
هدف عمده کلینیک ندای ارامش روان علاوه بر بهبود اختلالات بالینی و روانی و همچنین مشاوره، ارتقا عملکردهای ذهنی پرورش هوش در کودکان و نوجوانان است.

اهداف مشاوره کودک

هدف از مشاوره کودک، این است که به کوکان و نوجوانان کمک کنیم تا با به شیوه بهتری با احساساتشان سازگار شوند، مشکلات خود را درک کنند، مهارت‌های مقابله‌ای لازم را پرورش دهند و در نهایت بتوانند بهترین تصمیم‌ها را بگیرند. جلسات مشاوره کودک تنها به کودکان اختصاص ندارد و ممکن است درمانگر ابتدا تلاش کند تا والدین را آگاه سازد و روش‌های تربیتی مناسب را به آن‌ها آموزش دهد.

مشاوره کودک می‌تواند در زمینه‌های زیر به افراد کمک کند:

  • کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند.
  • ارزیابی و شناسایی بهره هوشی و استعدادیابی
  • ارزیابی و شناسایی هوش هیجانی و پرورش آن
  • کودکانی که مشکلات تحصیلی و اختلال یادگیری دارند.
  • کودکانی که با مشکلات سوگ و طلاق والدین رو به رو هستند.
  • کودکانی که از مهارت‌های زندگی و مهارت‌های اجتماعی به اندازه کافی برخوردار نیستند.
  • کودکانی که با مشکلات رفتاری و روانی نظیر افسردگی، استرس، اضطراب، وسواس و کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند.

جلسات روانشناسی کودک چقدر طول می کشد؟

اینکه فرزندتان چند جلسه باید به روانشناس کودک مراجعه کند، بستگی به موضوعی که به خاطر آن مراجعه کرده‌اید دارد. متوسط تعداد جلسات معمولا 6 تا 10 جلسه است. و هر جلسه بین 45 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

خدمات روانشناسی، آموزشی و پرورشی دپارتمان کودک و نوجوان

1. درمان اختلالات کودکی و نوجوانی

.وسواس
.اختلالات رشدی
.اختلال نافرمانی
.اختلالات یادگیری
.اختلالات افسردگی
.اختلالات اضطراب
.اختلالات طیف اتیسم
. بیش فعالی و نقص توجه
.اضطراب جدایی و اجتماعی

2. ارزیابی های روانشناختی

در کلینیک روانشناسی ندای ارامش روان، روانشناس متخصص با بررسی تاریخچه رشدی و خانوادگی، رفتاری، شناختی و هیجانی و ارزیابی نقاط قوت و ضعف کودک و همچنین علائم موجود در فرد به کمک مصاحبه سازمان یافته و آزمون‌های نوین روانشناختی نسبت به تشخیص مبنایی برای درمان اثر بخش مشکلات فرد و یا برنامه ریزی برای ارتقا توانمندی‌های فرد اقدام می‌نماید. مشاهده، مصاحبه بالینی و ارزیابی از طریق آزمون‌های روانشناختی صورت می‌گیرد.

.تست هوش و استعدادیابی استنفورد بینه
.تست فرافکن CAT,TAT
.تست غربالگری وکسلر
.تفسیر نقاشی

3.خدمات درمانی کودک و نوجوان

.قصه و هنر درمانی: قصه یا استعاره در درمان ایفا می‌کند، همگانی و جهانی جلوه دادن مشکلاتی است که مراجع با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، بنابراین مراجع احساس نمی‌کند تنها است و مشکلش خاص، منحصر به فرد و غیرقابل حل است. این همان پدیده‌ای است که در فرایند گروه درمانی به خوبی شناخته شده و یکی از مزیت‌های گروه درمانی محسوب می‌شود.

.روان تحلیل گری: روان تحلیلی Psychoanalytic و یا درمان براساس روانکاوی، یک روش دقیق است که هدف آن کشف افکار و احساسات ناخوداگاهی است که در اعماق وجودی فرد، دفن شده است که اغلب آن‌ها ناشی از تجربیات و احساسات سرکوب شده است. در واقع یک رویکرد، نظریه و تکنیک خاص است که به روانکاو کمک می‌کند تا ذهن بیمار را درک کند.

.کاردرمانی و گفتاردرمانی :کاردرمانی عبارت است از استفاده درمانی از کارها و فعالیت‌های روزمره زندگی برای افراد و گروه‌ها با هدف تسهیل مشارکت آن‌ها در نقش‌های زندگی و موقعیت‌های منزل، مدرسه، محیط کار، اجتماع.

.بازی درمانی: یکی از روش‌های موثر در درمان مشکلات رفتاری و روانشناسی کودکان است. بطور کلی بازی نقش موثری در رشد کودک دارد و در خلال بازی می‌توان به بسیاری از ویژگی‌ها، مسائل رشدی و هیجانی کودک پی برد. درمانگر در واقع از موقعیت بازی برای ایجاد ارتباط با کودک استفاده کرده و به تخلیه هیجانی و حل و فصل مشکلات کودک در زندگی عادیش اقدام می‌نماید.

.دارودرمانی

4. برگزاری کارگاه‌ها

.فرزند پروری: بسیاری از مشکلات رفتاری کودکان به نحوه برخورد والدین با آن‌ها بستگی دارد. به صورتی که اگر والدین رفتارها و سبک فرزند پروری مناسبی را در پیش گیرند، ملاحظه خواهند کرد که اینگونه رفتارها در کودکان برطرف خواهد شد. شیوه‌های مناسب فرزند پروری نیازمند آموزش‌های لازم می‌باشد. این آموزش‌ها به طور کامل در کلینیک روانشناسی ندای ارامش روان به صورت فردی و گروهی آموزش داده می‌شود.

.افزایش دقت و تمرکز
.آموزش مهارت زندگی
.پرورش هوش چندگانه
.پرورش هوش هیجانی و خلاقیت

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید.