بارگذاری

برای جستجو تایپ کنید

دسته‌بندی نشده

اختلال سیکلوتایمی

اشتراک گذاری

ملاک‌های تشخیصی DSM-IV-TR در مورد اختلال سیکلوتایمی (Cyclothymic disorder):

الف) وجود دوره های متعددی با علائم هیپومانیا و نیز دوره‌های متعددی با علائم افسردگی بدون آن‌که واجد ملاک‌های دوره افسردگی اساسی باشد، به مدت حداقل ۲ سال. نکته: این مدت در کودکان و نوجوانان باید حداقل یک سال باشد.

ب) طی یک دوره دو ساله (و در کودکان و نوجوانان، یک ساله) فرد هرگز بیش از دوماه فارغ از علائم ذکر شده در ملاک‌ الف نبوده باشد.

پ) طی دو سال اول اختلال هیچ دوره‌ای از نوع افسردگی اساسی، مانیا، یا مختلط وجود نداشته باشد. نکته: پس از این دو سال اول (در کودکان و نوجوانان، یک سال اول) می‌شود که دوره‌ای از نوع مانیا یا مختلط سوار شده باشد (که در این صورت، هم تشخیص اختلال دو قطبی I مطرح می‌شود، هم تشخیص اختلال سیکلوتایمی) و یا این‌که دوره‌ای از نوع افسردگی اساسی اضافه شده باشد (که در این صورت، هم تشخیص اختلال دو قطبی II مطرح می‌شود، هم تشخیص اختلال سیکلوتایمی). ت) علائم ذکر شده در ملاک الف را نتوان با اختلال اسکیزوافکتیو بهتر توجیه کرد و نیز این علائم بر اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوفرنی‌فرم، اختلال هذیانی، یا اختلال روانپریشی نامعین(NOS)، سوار نشده باشد.

ث) علائم مذکور از اثرات جسمی مستقیم یک ماده (مثلاً از مواد مورد سوءمصرف، یا داروهای طبی) یا یک بیماری طبی عمومی (مثل پرکاری تیروئید) ناشی نشده باشد.

ج) علائم مذکور به لحاظ بالینی ایجاد رنج و عذابی چشمگیر کرده باشد، یا کارکردهای اجتماعی، شغلی، یا سایر کارکردهای مهم فرد را به نحو قابل توجهی مختل ساخته باشد.

کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاوره ندای آرامش روان

با مدیریت دکتر امیر پیرایش

آدرس مراجعه حضوری مراجعان محترم جهت استفاده از خدمات روانشناسی

شعبه اول: فلکه دوم صادقیه، ابتدای ستارخان، بلوار شهدای صادقیه شمالی پلاک 4، واحد 7

شعبه دوم: سعادت آباد، بلوار فرحزادی، نبش گلستان دوم، طبقه 6، واحد 41

خدمات روانشناسی در شبکه های اجتماعی

اگر به اینستاگرام دسترسی دارید

Arameshravan_Clinic

اگر به تلگرام دسترسی دارید

Arameshravan_Clinic

اگر به واتساپ دسترسی دارید

09924793881

می توانید با ما از طرق بالا در ارتباط باشید
مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران
مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران

بهترین کلینیک مشاوره پیش از ازدواج مشاوره زوج و مشاوره خانواده در ایران و تهران با بیش از 200 متخصص روانشناسی و مشاوره به صورت حضوری و انلاین در غرب تهران

  • 1

پیام بگذارید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

سوالی دارید تماس بگیرید