-

ازدواج کودکان

ازدواج کودکان

ازدواج کودک چیست؟

ازدواج کودکان به ازدواجی گفته می‌شود که در آن یکی یا هر دو همسر زیر 18 سال داشته باشند. اگرچه این تعریف ساده به نظر می‌رسد، اما واقعیت‌های ازدواج کودکان می‌تواند پیچیده باشد. هر دو کلمه “کودک” و “ازدواج” گاهی اوقات متفاوت تفسیر می‌شوند.

تعریف شناخته شده بین المللی از کودک – که توسط کنوانسیون حقوق کودک، یکی از معاهدات مورد تایید و تصویب جهانی در تاریخ – “هر انسانی زیر 18 سال” کودک شمرده می‌شود. این همچنین تعریف قانونی است که در بیشتر مناطق جهان به کار رفته است.

اما در تعداد کمی از کشورها، بزرگسالی یا “سن بزرگسالی” ممکن است قبل از 18 سالگی به پایان برسد. (کنوانسیون حقوق کودک برای قوانین ملی که سن بلوغ زودرس را به رسمیت می‌شناسد، یک استثنا ایجاد می‌کند.) فرهنگ‌ها بزرگسالی را کشوری می‌دانند که با ازدواج حاصل شده است – به عنوان مثال، کشورهایی که سن کامل آن‌ها به معنای سن 18 سال به بالا است و هر زن متاهلی در سن کامل خود حتی اگر کمتر از 18 سال باشد در نظر گرفته می‌شود. حداقل سن ازدواج، مانند نپال، که طبق قانون مردان و زنان هنگام ازدواج حداقل 20 سال دارند.

مفهوم ازدواج نیز متفاوت است – می‌تواند رسمی یا غیررسمی باشد، توسط قوانین مدنی، قانون عادی یا قوانین دینی اداره می‌شود یا به سادگی یک عمل عرفی است. به عنوان مثال، در بسیاری از نقاط جهان، ازدواج‌ها توسط جامعه بدون ثبت قانونی قابل شناسایی است، که به سادگی با یک مراسم مشخص شده است. در کشورهایی که ازدواج چند همسری توسط قانون مدنی مجاز نیست، ازدواج دوم و سوم اغلب بدون ثبت رسمی انجام می‌شود.

نظرسنجی‌های عمده سعی دارند این تنوع را هنگام اندازه‌گیری ازدواج کودکان در نظر بگیرند. به عنوان مثال نظرسنجی‌های خوشه‌ای چند شاخص و نظرسنجی سلامت جمعیت شناختی، اطلاعاتی را در مورد تاریخ و سنی که زنان و مردان در آن ازدواج کرده‌اند یا برای اولین بار با همسر یا شریک زندگی خود شروع کرده‌اند، جمع آوری می‌کنند.

بهترین مرکز مشاوره در تهران  – بهترین کلینیک روانشناسی در تهران

صرف نظر از این تعاریف متفاوت، ازدواج کودکان یک نقض جدی حقوق بشر است که زندگی، سلامتی، ایمنی و تحصیلات دختران و پسران را به طور مستقیم تهدید می‌کند، و چشم انداز آینده آن‌ها را محدود می‌کند.

چرا ازدواج کودکان اتفاق می‌افتد؟

تصور اینکه چرا کسی ترجیح می‌دهد فرزندش ازدواج کند، دشوار است. اما برای میلیون‌ها نفر، ازدواج کودکان می‌تواند بهترین – یا تنها – گزینه باشد.

به دلیل نابرابری فراگیر جنسیتی، دختران اغلب به عنوان بار یا کالا دیده می‌شوند. والدین فقیر غالباً معتقدند که ازدواج با تأمین مسئولیت مراقبت از همسر یا خانواده‌اش، آینده دختر را تأمین می‌کند. این ممکن است در مواردی باشد که والدین با مشکلات اقتصادی روبرو هستند. یا دختران به دلیل فقر یا شرایط مجبور به ترک تحصیل می‌شوند. در جاهایی که خانواده عروس به خانواده داماد جهیزیه می‌پردازند. عروس‌های کوچکتر معمولاً جهیزیه‌های کوچک‌تری را سفارش می‌دهند. و انگیزه‌ای برای والدین برای ازدواج زود هنگام دخترانشان ایجاد می‌کند.

والدین معمولاً ازدواج را راهی برای محافظت از دختران خود در برابر خشونت جنسی می‌دانند. شناخته شده است که میزان ازدواج کودکان در هرج و مرج جنگ افزایش می‌یابد. زیرا خانواده‌ها هم بی ثباتی اقتصادی را تحمل می‌کنند و هم ترس از خشونت را تحمل می‌کنند. با این وجود ازدواج کودکان منجر به این می‌شود که دختران از طرف همسران صمیمی خود از خشونت جنسی، جسمی و عاطفی بالایی برخوردار باشند.

اگرچه بیشتر حاملگی‌های نوجوانان در کشورهای در حال توسعه در میان دخترانی اتفاق می‌افتد که قبلاً ازدواج کرده‌اند، اما در بعضی جاها، بارداری در دوران نوجوانی والدین را وادار به ازدواج دخترانشان می‌کند. این امر در کشورهای ثروتمند و فقیر دیده می‌شود که جوامع بارداری خارج از ازدواج را شرم آور می‌دانند. دختران حتی ممکن است مجبور به ازدواج با متجاوزین شوند تا خانواده آن‌ها را از لکه ننگ حاملگی بدون ازدواج در امان نگه دارند.

کلینیک مشاوره کودک در صادقیه – مرکز مشاوره کودک در صادقیه

و همه ازدواج‌های کودکان نتیجه تصمیمات والدین یا سرپرستان نیستند. غالباً، نوجوانان خود تصمیم می‌گیرند که با همسرشان ازدواج کنند، چه همسن و سال و چه فرد مسن. این ازدواج‌ها ممکن است راهی برای اعمال استقلال، ترک خانه یا فرار از شرایط دشوار، از جمله فقر ناامید کننده یا خشونت خانوادگی باشد.
محدودیت‌های جنسی نوجوان در خارج از ازدواج نیز برخی از نوجوانان را وادار می‌کند. که ازدواج را تنها راه داشتن فعالیت جنسی بدانند.

ازدواج کودکان چقدر رایج است؟

ازدواج کودکان در واقع بسیار رایج است.

بیش از 650 میلیون زن و دختر که امروز زنده مانده‌اند قبل از هجده سالگی ازدواج کرده‌اند. بیست و یک درصد از زنان جوان (20 تا 24 سال) در سراسر جهان در سن کودکی ازدواج کرده‌اند. و در حالی که ازدواج کودکان در کشورهای کم درآمد و متوسط بسیار شیوع دارد، در کشورهای با درآمد بالا نیز صورت می‌گیرد.

خبرهای خوبی وجود دارد: نرخ ازدواج جهانی کودکان به آرامی در حال سقوط است. در حدود سال 2000، از هر سه زن 20 تا 24 ساله، یكی اعلام كرد كه در كودكی ازدواج كرده‌اند. در سال 2017، این تعداد کمی بیش از یک در پنج بود. نرخ ازدواج کودکان قبل از 15 سالگی نیز کاهش یافت، از 11 درصد در سال 2000 به 5 درصد در سال 2017 کاهش یافت.

کلینیک ندای آرامش روان دارای بهترین و مجرب‎ترین مشاوران کودک و فرزند پروری در تهران است. این کلینیک آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای و روانشناسی به شما عزیزان می‌باشد

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *