-

خود آزاری

خود آزاری چیست؟

خود آزاری یا آسیب دیدگی به معنای صدمه زدن به خود به عمد است. یک روش رایج، برش با یک شی تیز است. اما هربار که کسی به عمد خود را آزار دهد، به عنوان صدمه به خود طبقه‌بندی می‌شود.

برخی از افراد انگیزه‌ای برای ایجاد سوختگی، بیرون کشیدن مو یا کندن زخم برای جلوگیری از بهبودی احساس می‌کنند. صدمات شدید می‌تواند منجر به شکسته شدن استخوان شود.

آزار دادن به خود یا فکر کردن در مورد صدمه زدن به خود نشانه پریشانی عاطفی است. این احساسات ناراحت کننده ممکن است شدیدتر شود اگر فرد همچنان به عنوان مکانیسم مقابله‌ای از خودآزاری استفاده کند.

یادگیری روش‌های دیگر تحمل درد روحی، شما را در طولانی مدت قوی‌تر می‌کند.

خود آزاری نیز موجب احساس شرم می‌شود. جای زخم ناشی از برش مکرر یا سوزش می‌تواند دائمی باشد. نوشیدن الکل یا استعمال مواد مخدر ضمن صدمه زدن به خود، صدمات شدیدتری را نسبت به آنچه در نظر گرفته شده افزایش می‌دهد.

پرهیز از حضور در مناسبت‌های اجتماعی برای جلوگیری از دیدن زخم‌های شما توسط دیگران، نشانه این است که این عادت شما بر کار و روابط تأثیر منفی می‌گذارد.
صحبت با پزشک یا یک دوست یا عضو معتمد خانواده اولین قدم برای درک رفتار شما و پیدا کردن تسکین است.

 

درمان خود آزاری – درمان خود آزاری در تهران

 

درمان و مقابله

درمان‌های موثری برای مقابله با خودآزاری وجود دارد. روان‌درمانی در هر برنامه درمانی مهم است.

اولین قدم در مورد کمک، صحبت با یک فرد بزرگسال، دوست یا متخصص پزشکی است که با موضوع آشنا هستند، در حالت ایده آل یک روانپزشک.

روانپزشک از آن فرد در مورد سلامتی، روند زندگی و هرگونه رفتارهای آسیب زا در گذشته و حال سؤال می‌کند. این مکالمه که مصاحبه تشخیصی نامیده می‌شود، ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.‌

پزشکان نمی‌توانند از آزمایش خون یا معاینات جسمی برای تشخیص بیماری روانی استفاده کنند، بنابراین آن‌ها به اطلاعات دقیق فرد تکیه می‌کنند.
هرچه اطلاعات بیشتری در اختیار فرد قرار بگیرد، برنامه درمانی بهتر خواهد بود.

بسته به هر بیماری زمینه‌ای، پزشک ممکن است دارو را برای کمک به کنترل احساسات تجویز کند. به عنوان مثال، برای فرد مبتلا به افسردگی، یک داروی ضد افسردگی می‌تواند فشارهای مضر را کاهش دهد.

اگر خودآزاری به یک عادت تبدیل شده باشد، پزشک نیز برای کمک به فرد در یادگیری رفتارهای جدید، درمانی را توصیه می‌کند. بسته به تشخیص، چندین نوع مختلف از درمان می‌تواند کمک کند.

درمان روانگران روی کاوش تجربیات و عواطف گذشته تمرکز دارد.
اگر علائم شما بسیار زیاد و یا شدید است، ممکن است پزشک معالج بستری کوتاه مدت در بیمارستان روانی را توصیه کند.
بیمارستان محیطی ایمن را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید انرژی خود را بر روی درمان متمرکز کنید.

چه کاری باید انجام شود وقتی شخصی خود زنی می‌کند؟

شاید شما متوجه یک دوست یا عضو خانواده خود با کبودی‌های مکرر یا بانداژ شوید. اگر فردی حتی در هوای گرم آستین و شلوار بلند بپوشد، ممکن است در تلاش باشد صدمات یا جای زخم را پنهان کند.

 

درمان مازوخیسم – درمان مازوخیسم در تهران

 

به خاطر داشته باشید که این رفتاری است که ممکن است بخشی از یک شرایط خطرناک بزرگتر باشد و ممکن است علائم دیگری از پریشانی عاطفی به وجود آید.
آن‌ها ممکن است جملاتی را بیان کنند که به نظر ناامیدکننده یا بی‌فایده به نظر برسد و یا برقراری روابط با دیگران مشکل دارند.

اگر نگران هستید که یکی از اعضای خانواده یا یک دوست ممکن است به خودشان آسیب برساند، از آن‌ها بخواهید که بگویند چگونه این کار را انجام می‌دهند و آماده گوش دادن به جواب باشید، حتی اگر این باعث ناراحتی شما شود.

این ممکن است یک موضوع سخت برای درک باشد. یکی از بهترین چیزها این است که به آن‌ها بگویید اگرچه ممکن است کاملاً نفهمید، اما به او کمک خواهید کرد.
احساسات را کنار نگذارید یا سعی نکنید آن را به یک شوخی تبدیل کنید.

با بیان اینکه خودآزاری غیر معمول نیست و پزشکان و درمانگران می‌توانند به شما کمک کنند، با آرامش كسى را به معالجه خود ترغیب كنید. زیرا برای ترک این رفتارها قدرتی بیشتر از اراده لازم است.

 

کلینیک و مرکز مشاوره فردی

آدرس: تهران، فلکه دوم صادقیه، ابتدای خیابان ستارخان، بلوار شهدای صادقیه شمالی، نبش کوچه مرودشت، پلاک ۴، واحد ۷
تلفن نوبت دهی و رزور ۴۴۲۴۴۹۱۶-۰۲۱
تلفن نوبت دهی و رزور ۴۴۲۹۷۶۷۰-۰۲۱
اگر به مشاوره تلفنی نیاز دارید می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از طریق تلفن همراه خود با این شماره تماس بگیرید
۰۲۱-۷۴۴۷-۱۲۳۴
همچنین برای شارژ حساب کاربری خود برای استفاده از خدمات روانشناختی کد
۲۵#*۵۰۰* را شماره گیری نمایید
خدمات قابل ارائه در مرکز خدمات مشاوره و روانشناختی ندای آرامش روان
• استعداد‌یابی
• روان تحلیلی
• روانکاوی
• هیپنوتیزم
• درمان تخصصی وسواس
• نوروفیدبک
• اختلالات جنسی
• مشاوره تخصصی اضطراب
• مشاوره ازدواج
• مشاوره شغلی
• مشاوره تحصیلی

در کلینیک ندای آرامش روان امیر پیرایش دکترای روانشناسی زوج و پیش از ازدواج و بیش از ۲۰۰ متخصص دیگر مشغول به فعالیت می‌باشند.

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *