-

درمان اضطراب

درمان اضطراب

اختلالات اضطرابی چیست؟

طبیعی است که از رفتن به مکان جدید، شروع کار جدید یا امتحان دادن احساس نگرانی کنید. این نوع اضطراب ناخوشایند است، اما ممکن است شما را به کار سخت‌تر و انجام کار بهتر انگیزه دهد. اضطراب معمولی احساسی است که می‌آید و می‌رود، اما در زندگی روزمره شما دخالت نمی‌کند.

در صورت بروز اختلال اضطرابی، ممکن است احساس ترس همیشه در کنار شما باشد. این ترس ممکن است برای شما شدید و گاه ناتوان کننده باشد.

این نوع اضطراب ممکن است باعث شود که شما کارهایی را که از آن لذت می‌برید متوقف کنید. در مواردی که به ترس شدید دچار می‌شوید، این ترس ممکن است مانع از ورود به آسانسور، عبور از خیابان یا حتی ترک خانه شود. اگر درمان نشود، اضطراب وخیم‌تر می‌شود.

اختلالات اضطرابی شایع‌ترین شکل اختلال عاطفی است و می‌تواند هر کسی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. طبق اعلام انجمن روانپزشکی آمریکا، زنان نسبت به مردان بیشتر از مردان مبتلا به اختلال اضطراب تشخیص داده می‌شوند.

انواع اختلالات اضطرابی کدامند؟

اضطراب بخش مهمی از چندین اختلال مختلف است. این شامل:

اختلال هراس: تجربه حملات مکرر هراس در مواقع غیر منتظره. فرد مبتلا به اختلال هراس ممکن است از ترس حمله بعدی در وحشت زندگی کند.

هراس: ترس بیش از حد از یک شیء، موقعیت یا فعالیت خاص

اختلال اضطراب اجتماعی: ترس شدید از قضاوت دیگران در موقعیت‌های اجتماعی

وسواس فکری: تکرار افکار غیرمنطقی که شما را به سمت انجام رفتارهای خاص و مکرر سوق می‌دهد.

اختلال اضطراب جدایی: ترس از دوری از خانه یا عزیزان

اختلال اضطراب بیماری: اضطراب در مورد سلامتی شما (که قبلاً هیپوکندری نامیده می‌شد)

اختلال استرس پس از آسیب (PTSD): اضطراب به دنبال یک رویداد آسیب زا

 

درمان اضطراب

 

علائم اضطراب چیست؟

اضطراب بسته به شخصی که آن را تجربه می‌کند، متفاوت است. احساسات می‌تواند از پروانه‌های معده شما تا قلب مسابقه متغیر باشد. ممکن است احساس كنترل كنید، مانند اینكه بین ذهن و بدن شما قطع وجود دارد.

روش‌های دیگری که افراد دچار اضطراب می‌شوند شامل کابوس‌ها، حملات هراس و افکار یا خاطرات دردناک است که نمی‌توانید کنترل کنید. ممکن است احساس ترس و نگرانی کلی داشته باشید یا ممکن است از مکان یا رویداد خاصی هراس داشته باشید.

علائم اضطراب عمومی شامل موارد زیر است:

• بی قراری
• تمرکز مشکل دارد
• مشکل در خوابیدن
• افزایش ضربان قلب
• تنفس سریع و پی در پی

علائم اضطراب شما ممکن است کاملاً متفاوت از علائم شخص دیگری باشد. به همین دلیل مهم است که بدانید همه راه‌هایی که اضطراب می‌تواند در خود ایجاد کند، مهم است.

حمله اضطراب چیست؟

حمله اضطراب، احساس ترس بیش از حد، نگرانی، پریشانی یا ترس است. برای بسیاری از افراد، حمله اضطرابی به آرامی ایجاد می‌شود. با نزدیک شدن به یک رویداد استرس زا ممکن است بدتر شود.

حملات اضطراب می‌توانند تا حد زیادی متفاوت باشند و علائم ممکن است بین افراد متفاوت باشد. به این دلیل است که بسیاری از علائم اضطراب برای همه اتفاق نمی‌افتد و با گذشت زمان می‌توانند تغییر کنند.

علائم شایع حمله اضطراب شامل موارد زیر است:

بی حسی یا سوزن سوزن شدن
احساس ضعف یا سرگیجه
لرز یا گرگرفتگی
دلهره و نگرانی
دهان خشک
تنگی نفس
بی‌قراری
پریشانی
تعریق
ترس

درمان اضطراب چیست؟

پس از تشخیص اضطراب، می‌توانید گزینه‌های درمانی را با پزشک خود بررسی کنید. برای برخی از افراد، درمان پزشکی ضروری نیست. تغییرات شیوه زندگی ممکن است برای مقابله با علائم کافی باشد.

با این حال، در موارد متوسط یا شدید، درمان می‌تواند در غلبه بر علائم به شما کمک کند و یک زندگی روزمره را کنترل کنید.

درمان اضطراب در دو دسته قرار دارد: روان درمانی و دارو. ملاقات با یک درمانگر یا روانشناس در کلینیک ندای آرامش روان می‌تواند به شما در یادگیری ابزارهای استفاده و راهکارهای مقابله با اضطراب در هنگام بروز این اختلال کمک کند.

 

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *