-

عملكرد خانواده

عملکرد خانواده چیست؟

عملکرد خانواده و تعاریف خانواده را در این مقاله برایتان خواهیم گفت.

بورگس و لاك در رابطه با خانواده مي‌نويسد «خانواده گروهي است متشكل از افرادي كه از طريق پيوند زناشويي، همخوني، و يا پذيرش (به عنوان فرزند) با يكدگر به عنوان شوهر، زن، مادر، پدر، برادر و خواهر در ارتباط متقابلند و فرهنگ مشتركي پديد آورده و در واحد خاصي زندگي مي‌كنند (بورگس، لاك، 1995). (ص 99، به نقل از ساروخاني، 1385، ص 135).

تعريف خانواده مي‌تواند به اين شكل باشد. «گروهي از افراد كه از طريق پيوند ازدواج، خون، فرزند خواندگي يا ساير روابط بيانگر جنسي در قالب رابطه‌اي داراي ويژگي‌هاي زير با يكديگر متحد شده‌اند:

1-تعهد متقابل اعضاء در قالب رابطه‌اي صميمانه و بين فردي

2-تلقي اعضا از عضويت در گروه به مثابة معيار هويت شخصي

3-وجود هويتي خاص براي خود گروه (رايس، 1999).

انواع خانواده

بر حسب نظر فرايدمن (2005) خانواده به دو نوع بهنجار و نابهنجار تقسيم مي‌شود. خانواده بهنجار خانواده‌اي است كه توانايي و ظرفيت آن و هر يك از اعضايش در جهت تعديل رفتار با يكديگر و با دنياي خارج در حد بالايي است و با قابليت انعطاف بيشتر به طور فزاينده‌اي در معرض تغيير و رشد قرار مي‌گيرد، در صورتي كه خانواده نابهنجار از اين مزيت برخوردار نمي‌باشد (فرايدلين ، 2005).

عملکرد خانواده

روانشناسان نيز در دهه 1960 از طريق تحقيقات خانواده درمانگران درباره عملکرد خانواده و انواع آن آن را به چند نوع تقسيم كرده‌اند. كانثر و ليهر (2004) بر اساس بررسي نمونه‌اي از خانواده‌ها در طي يك دهه، ساختهاي خانواده را به سه گونه اصلي تقسيم كرده‌اند؛

1-خانواده‌هاي باز

2-خانواده‌هاي بسته

3-خانواده‌هاي بدون ساخت مشخص 

ارتباط با مشاورین آرامش روان

مشاوره خانواده در آرامش روان

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *