-

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی از موضوعاتی است که بسیار در زندگی شما تاثیر می‌گذارد. اینکه این تاثیرات چگونه و در چه راستایی باشد فقط به خودتان بستگی دارد.

مثبت اندیشی

“قدرت تفکر مثبت” یک مفهوم عامه پسند است و گاهی اوقات می تواند کلیشه‌ی کمی را احساس کنید.

اما مزایای جسمی و روحی تفکر مثبت با مطالعات متعدد علمی نشان داده شده است.

یک ذهنیت مثبت می تواند اعتماد به نفس بیشتری به شما بدهد، روحیه شما را بهبود ببخشد و حتی احتمال بروز شرایطی مانند فشار خون بالا، افسردگی و سایر اختلالات مرتبط با استرس را کاهش دهد.

همه اینها عالی به نظر می رسد ، اما “قدرت تفکر مثبت” در واقع به چه معنی است؟

شما می‌توانید تفکر مثبت را به عنوان تصویرسازی مثبت، گفتگوی مثبت یا خوش بینی کلی تعریف کنید، اما این‌ها همه مفاهیم کلی و مبهمی هستند. اگر می‌خواهید در تفکر مؤثر باشید و مثبت تر باشید ، به نمونه های مشخصی نیاز دارید تا بتوانید در طی مراحل کمک کنید.

 

در اینجا شش مورد آمده است:

1. روز را با تأیید مثبت شروع کنید

نحوه شروع صبح انرژی شما را برای بقیه روز تنظیم می کند. آیا تا به حال دیر از خواب بیدار شده اید، وحشت کرده اید، و بعد احساس کرده اید که هیچ چیز خوبی در بقیه روز رخ نداده است؟ این به احتمال زیاد به این دلیل است که شما روز را با احساسات منفی و یک نگاه بدبینانه شروع کرده و به هر رویداد دیگری که تجربه کرده اید منجر می شود. به جای این که اجازه دهید این امر بر شما حاکم شود، روز خود را با تأیید مثبت شروع کنید. با خودتان در آینه صحبت کنید، حتی اگر احساس احمقانه‌ای دارید، با جمله هایی مانند “امروز روز خوبی خواهد بود” یا “من امروز عالی خواهم بود”. شگفت زده خواهید شد که روز شما چقدر بهتر می شود.

2. روی چیزهای خوب متمرکز شوید، هرچند اندک.

تقریباً همیشه، شما در طول روز با موانعی روبرو خواهید شد – هیچ چیز به عنوان یک روز عالی وجود ندارد. هنگامی که با چنین چالشی روبرو می شوید، بر مزایای آن متمرکز شوید، هر چقدر هم که اندک یا بی اهمیت به نظر برسند. به عنوان مثال، اگر در ترافیک گیر افتادید، به این فکر کنید که اکنون چطور وقت دارید که به بقیه پادکست های مورد علاقه خود گوش دهید.

3. در موقعیت‌های بد طنز پیدا کنید

به خودتان اجازه دهید تا حتی در تاریکی ترین یا پرتحرک ترین شرایط، طنز را تجربه کنید. به خود یادآوری كنید كه این وضعیت احتمالاً بعداً داستان خوبی را رقم خواهد زد و سعی كنید یك شوخی در مورد آن مطرح كنید.

4. شکست را به درس تبدیل کنید

شما کامل نیستید ممکن است در چندین زمینه، در مشاغل مختلف و با چند نفر با شکست مواجه شده‌اید. به جای اینکه به این مسئله توجه کنید که چگونه شکست خوردید، به آنچه می خواهید دفعه بعد انجام دهید فکر کنید – شکست خود را به یک درس تبدیل کنید. این را در قوانین مشخص مفهوم سازی کنید.

5. گفتگوی منفی را به گفتگوی مثبت تبدیل کنید

خود صحبت کردن منفی می‌تواند به راحتی خزش کند و اغلب توجه به آن دشوار است. ممکن است فکر کنید من خیلی بد نیستم یا نباید آن را امتحان کردم. اما این افکار به احساسات درونی تبدیل می شوند و ممکن است برداشت های شما از خودتان را تقویت کنند. وقتی خودتان را به این کار وادار می کنید ، پیام های منفی را متوقف کنید و آنها را جایگزین پیام های مثبت کنید. به عنوان مثال ، من وقتی این کار را بیشتر کردم ، خیلی بد هستم ، در این صورت راه بهتری خواهم داشت. من نباید سعی کرده ام چنین کاری انجام شود که برنامه ریزی شده باشد – شاید دفعه دیگر.

6. دوستان، مربیان و همکاران مثبت را پیدا کنید

وقتی خود را با افراد مثبت محاصره می‌کنید، دیدگاه‌های مثبت، داستان‌های مثبت و تأییدات مثبت را خواهید شنید. سخنان مثبت آنها درون خط تفکر شما غرق خواهد شد و آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، که در ادامه کلمات شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به همین ترتیب در گروه نقش دارد. پیدا کردن افراد مثبت برای پر کردن زندگی شما می تواند مشکل باشد، اما شما باید قبل از تفکرات منفی، زندگی خود را از بین ببرید. آنچه در توان دارید برای بهبود مثبت دیگران انجام دهید و بگذارید مثبت بودن آنها به همان شیوه تأثیر بگذارد.

تقریباً هر کسی در هر شرایطی می تواند این دروس را در زندگی خود بکار ببرد و نگرش مثبت خود را افزایش دهد. همانطور که تصور می کنید، مثبت اندیشی بازده پیچیده‌ای را ارائه می دهد، بنابراین هرچه بیشتر آن را تمرین کنید، فواید بیشتری را متوجه خواهید شد.

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *