مقالات

نشانه هاومقابله بارها شدگی

 

نشانه هاومقابله بارها شدگی

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که در طول زندگی خود افکاری دارید که اگر کسی که دوستش دارم، من را رها کند چه می شود؟

هیچکس من را دوست نخواهد داشت و آدم های زندگی ام من را تنها گذاشته اند؛ احتمالا درگیر طرحواره رهاشدگی شده اید.

طرحواره رهاشدگی یا تله رهاشدگی یک باور بنیادین است که در آن افراد احساس رها شدن و طرد شدگی از طرف اطرافیان و ترس زیاد نسبت به از دست دادن افراد مهم زندگی خود دارند.

طرحواره چیست؟

طبق نظر جفری یانگ بنیان گذار نظریه طرحواره درمانی، طرحواره عبارت است از، الگوهای ثابت فکری و رفتاری شامل افکار و احساسات منفی و ناکارآمدی که در اوایل زندگی و بر اساس نیازهای اساسی افراد شکل می گیرند.

این الگوهای منفی در طول زندگی فرد تکرار شده و گسترش پیدا می کنند و مانعی برای دستیابی به اهداف و برآورده شدن دیگر نیازهای افراد است.

طرحواره رهاشدگی چیست؟

احساس بی ثباتی در روابط نزدیک وصمیمی یا نداشتن اعتماد به نفس لازم برای نزدیک شدن به افراد از ترس تنها شدن و طرد شدن است.

طرحواره رهاشدگی، یا تله رهاشدگی در روانشناسی، یکی از ۱۸ طرحواره اصلی مطرح شده در رویکرد طرحواره درمانی است که توسط جفری یانگ مطرح شده است.

تله رهاشدگی شامل این احساس است که دیگران قادر به ادامه روابط عاطفی و ارتباط صمیمانه با افراد نخواهند بود، زیرا از نظر عاطفی ناپایدار و غیرقابل پیش بینی هستند. به عنوان مثال، رفتارهایی که بر اثر عصبانیت از افراد سر می زند مانند پرخاشگری باعث برانگیختن احساس رها شدگی میشود. طرحواره رها شدگی همچنین به ترس مداوم و شدید از احساس طرد و ترک شدن توسط افراد اشاره دارد.

تله رهاشدگی می تواند بر اثر تجربیات آسیب زا دوران کودکی از جمله ترک یا طرد شدن توسط والدین یا مراقب ایجاد شود.

نشانه های طرحواره رهاشدگی

افرادی که دارای تله رهاشدگی یا تله ترک شدگی هستند، دائما نگران این موضوع اند که افراد مهم زندگی شان به شکلی خواسته یا ناخواسته آن ها را ترک کنند.

این افراد همانند کسانی که دارای سبک دلبستگی نا ایمن هستند، علائم اضطراب گونه از خود بروز داده و ممکن است زمان زیادی را صرف نگرانی در مورد احتمال ترک شدن توسط دیگران کنند.

همچنین معمولا به جای تمرکز روی واقعیت یک اتفاق که در حال رخ دادن است، پیش بینی های فاجعه آمیز می کنند.

نشانه های افراد دارای طرحواره رهاشدگی عبارت است از:
 • از ترس رها شدن به شکلی افراطی به دیگران می چسبند
 • احساس غیر واقعی دوست نداشتنی بودن دارند
 • هنگام بی خبری از افراد مهم زندگی مثل همسر شدیدا مضطرب می شوند
 • همیشه به دنبال نشانه هایی از تغییر احساسات در شریک عاطفی خود هستند
 • به دلیل احساس اضطراب شدید از آدم ها دور شده یا روابطشان را خراب می کنند
 • نگرانی از ترک شدن توسط دیگران باعث می شود تا خود واقعی شان را مخفی کنند
 • احساس ترک شدن توسط شریک عاطفی قبل از آنکه واقعا اتفاق بی افتد
 • در روابط عاطفی، نیازهای خود را نادیده می گیرند و سعی در راضی نگه داشتن دیگران دارند
 • سکوت و حرف نزدن افراد ترس شدید از جدایی در افراد ایجاد می کند
 • دائما به دنبال اطمینان یافتن از ماندن افراد در زندگی خود هستند
 • نسبت به برقراری رابطه افراد نزدیک خود با دیگران احساس حسادت دارند

نشانه هاومقابله بارها شدگی

علت طرحواره رهاشدگی

طرحواره رهاشدگی در دوران کودکی می تواند به دلایل متفاوتی مانند برآورده نشده نیازها در کودکی، ارتباط ناسالم و ناکافی با والدین یا مراقب به دلایل مختلفی مثل اختلال روانی والدین، مشکلات زندگی و… ایجاد شود. در چنین شرایطی که کودک احساس تنها شدن یا رها شدن می کند به مرور طرحواره ای در ذهن او شکل میگیرد که یانگ آن را طرحواره رهاشدگی نامید. از علت های تله رهاشدگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرگ والدین یا مراقب

مرگ والدین یا مراقبان باعث ایجاد محرومیت از رابطه عاطفی و محبتی می شود که کودک در ارتباط با آن ها دریافت کرده است.

در چنین شرایطی کودک از وجود کسی که نیاز های جسمی و عاطفی او را برآورده ساخته و به او وابسته شده است محروم می شود. این اتفاق می تواند باعث ایجاد طرحواره رهاشدگی در افراد شود.

بی توجهی به نیازهای فرزندان

همه افراد و بخصوص کودکان دارای نیازهایی هستند که بخشی از آن ها باید توسط والدین رفع شود، مانند نیاز به مراقبت نوزاد که توسط والدین ارضا می شود.

چنانچه نیازهای ابتدایی و اساسی افراد در طول دوران رشد توسط والدین رفع نشده و نسبت به آن ها بی توجهی صورت بگیرد، زمینه شکل گیری طرحواره رهاشدگی یا تله رهاشدگی در افراد ایجاد می شود.

نشانه هاومقابله بارها شدگی

بدرفتاری والدین

بدرفتاری و رفتارهای پرخاشگرانه والدین مانند تنبیه جسمی و رفتاری می تواند احساس تنها ماندن و رها شدگی را در کودک ایجاد کند. در چنین شرایطی، کودکی که به دنبال کسب حمایت عاطفی و محبت از والدین است، توسط آن ها طرد می شود.

تنها ماندن طولانی

والدینی که به دلایل مختلفی از جمله شغل، بستری شدن های متعدد به دلیل بیماری یا جدایی و طلاق، مجبور به تنها گذاشتن کودک خود هستند.

احساس تنهایی شدیدی را در کودک خود ایجاد می کنند، که این احساس تنهایی می تواند پیش زمینه شکل گیری طرحواره رهاشدگی افراد در بزرگسالی شود.

تنش در خانواده

گاهی اوقات تنش و درگیری های شدید در خانواده باعث ایجاد احساس تنهایی، تله رهاشدگی و بی ثباتی در افراد به خصوص فرزندان می شود. این دعواهای خانوادگی چنانچه تداوم داشته و حل و فصل نشوند، می توانند باعث شکل گیری طرحواره رهاشدگی در افراد شوند.

طرحواره رهاشدگی و بی ثباتی

بی ثباتی و نوسانات شدید در روابط از جمله، دل بستن های مکرر به افراد و به نتیجه نرسیدن روابط باعث ایجاد احساس بی اعتمادی در افراد می شود.

افرادی که در زندگی خود روابط چالش بر انگیز و پر نوسان داشته اند ممکن است درگیر تله طرحواره رهاشدگی شوند.

کارکرد مغز

بخشی از مغز به نام آمیگدال که در رفتارهایی مثل احساس اضطراب و نا امنی دخیل است، ممکن است به دلیل رفتارهایی که والدین یا مراقبان با افراد به خصوص در سنین نوجوانی اجام می دهند حساس شود. بنابراین وقتی این افراد بزرگ تر شده و با افرادی روبرو می شوند که رفتارهایی مشابه والدین یا مراقبان را از خود نشان می‌دهند، طرحواره رها شدگی آن ها فعال می‌شود.

ایجاد ترس از تنهایی توسط والدین

گاهی اوقات والدین کودک خود را به دلیل کار بدی که انجام داده یا ننوشتن تکالیف تهدید به ترک می کنند. مانند مادری که به کودک خود می گوید فردا که از مدرسه بیایی من دیگر در خانه نیستم، یا والدینی که به کودک می گویند دیگر او را دوست ندارد. این رفتارهای طرد کننده باعث حساسیت کودک شده و زمینه بروز تله رهاشدگی را فراهم می کند.

طرحواره رهاشدگی در کودکان

کودکان نسبت به بزرگسالان مهارت کمتری در تنظیم افکار و احساسات خود دارند. علام طرحواره رهاشدگی در کودکان به شکل های متفاوتی نسبت به بزرگسالان بروز پیدا می کند.

این علائم می تواند رفتار های پرخاشگرانه، دلتنگی شدید، بهانه گیری و اضطراب باشد. کودکان دارای طرحواره رها شدگی ممکن است در مدرسه مشکلاتی همچون عدم تمرکز و کاهش پیشرفت تحصیلی داشته باشند.

اضطراب جدایی که یک اختلال روانی مربوط به دوران کودکی است می تواند با تله رهاشدگی کودکان همپوشانی داشته باشد. اضطراب جدایی، معمولاً بین ۶ تا ۱۲ ماهگی شروع شده و در حدود ۳ سالگی به اوج خود.

دراین اختلال کودک نسبت به دوری و ترک شدن توسط والدین یا مراقبان واکنش های شدید و ناسازگار نشان می دهد. اضطراب جدایی دارای علائمی است که شبیه علائم کودکان دارای طرحواره رهاشدگی است، این علائم عبارت اند از:

 1. کودک دوست ندارد توسط والدین یا مراقب ترک شود
 2. گریه کردن یا پرخاشگری هنگامی که کودک را تنها می گذارند
 3. چسبیدن بیش از حد کودک به مادر یا پدر حتی در جمع دوستان
 4. ترس از افتادن اتفاقات بد برای والدین بعد از جدایی از آن ها
 5. کودک به تنهایی جایی نمی رود

طرحواره رهاشدگی و ازدواج

طرحواره رهاشدگی در رابطه با ایجاد ترس از ترک شدن و عدم اطمینان از ماندن افراد می تواند روابط خصوصی و بخصوص ازدواج را تحت تاثیر قرار دهد.

روابط عاطفی و ازدواج شکلی از روابط انسانی است که احساس صمیمت و تعهد در آن به اوج خود می رسد. در ازدواج اگر یکی از طرفین دارای طرحواره رهاشدگی باشد و دائما ترس از طرد شدن داشته باشد، با رفتارهای ناسازگار و مشکل ساز خود می تواند باعث شکل گیری مشکلات جدیدی در رابطه شود.

مانند کسی که به شریک عاطفی خود شک داشته و دائما درگیر این فکر است که به او خیانت می شود یا کسی که به طور مداوم از شریک عاطفی خود می خواهد که به او اطمینان  دهد که دوستش دارد و ناخواسته باعث دوری فرد دیگر از او می شود.

 

چگونه طرحواره رهاشدگی را درمان کنیم؟

طرحواره رهاشدگی یانگ یکی از دشوارترین طرحواره ها برای درمان شناخته شده است؛ چرا که معمولا با طرحواره های ناسازگار دیگر مانند طرحوارهای انقاد، وابستگی، شرم و ایثار ارتباط و همپوشانی دارد.

و این موضوع درمان طرحواره رها شدگی را پیچیده و سخت تر می کند. اصلی ترین گزینه درمان تله رهاشدگی، استفاده از نوعی رواندرمانی به نام طرحواره درمانی است.

 

طرحواره درمانی

طرحواره درمانی شکلی از رواندرمانی است که هدف آن کمک به افراد برای غلبه بر الگوهای فکری و رفتارهای ناسازگار، با تمرکز بر تجربیات اولیه دوران کودکی و روابط با والدین یا مراقبان است.

در پروتکل درمان طرحواره رهاشدگی با استفاده از تکنیک هایی مانند تجسم، ایفای نقش، و ذهن آگاهی به افراد رفتارهای مقابله ای سالم و جدیدی را یاد می دهد، تا جایگزین الگوهای فکری و رفتاری منفی خود کنند. در حالی که تغییر طرحواره های ناسازگار می تواند دشوار باشد، با تعهد، تداوم و درمان مناسب، دستیابی به تغییرات مثبت درمانی امکان پذیر خواهد بود.

 

نشانه هاومقابله بارها شدگی

روانشناس خوب در تهران

ازدواج چیزی فراتر از داشتن خانه و داشتن فرزند است. ازدواج به این معناست که کسی در کنار شما باشد که عمیقاً شما را دوست داشته حتی اگر شما را در بدترین حالتتان دیده باشد.

مشاوره پیش از ازدواج با یک روانشناس خوب در تهران می تواند به شما کمک کند تا درک عمیق تری از هدف ازدواج خود ایجاد کنید.

https://arameshravan.com/

درمانگر خوب در تهران

روانشناسان افرادی هستند که تحصیلات روانشناسی دارند و در زمینه درمان روان بدون دارو و با صحبت کردن فعالیت می‌کنند. روانشناسان می‌توانند در حوزه‌های مختلف روان درمانی فردی، خانواده، زوج، کودک و … فعالیت کنند. افراد زیادی

هستند که علم کافی ندارند.

https://arameshravan.com/

دکتر روانپزشک خوب در تهران

روانپزشکان به درمان اختلالاتی مانند انواع قوبیا ، اختلالات خلقی و به طور کلی اختلالاات روانی می پردازند.دکتر روانپزشک تهران بیماران را با استفاده از روش ها و داروهای روان درمانی درمان می کنند.

در صورت داشتن علائم بیماری های اعصاب و روان باید به یک دکتر روانپزشک خوب در تهران مراجعه کرد.

اگر ساکن شهر تهران هستید و به دنبال دکتر روانپزشک خوب در تهران هستید پیشنهاد میکنیم با ما همراه باشید.

https://arameshravan.com/

ارتباط با ما

Call: 02144246886

Instagram:nedaye-aramesh-ravan

09924793881:eita

                                                                                                                                           www.arameshravan.com

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *