-, مقالات

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی

اختلالات خلقی گروه وسیعی از اختلالاتی را شامل می شوند که خلق مرضی (پاتولوژیک) و آشفتگی های مرتبط با آن، نمای بالینی غالب آنها را تشکیل می دهد.
در بیمارانی که خلق بالایی دارند (یعنی درمانیا)، گشاده خویی، پرش افکار، کاهش خواب، افزایش اعتماد به نفس و افکار خود بزرگ بینانه دیده می شود. در بیمارانی که خلق افسرده ای دارند، از دست دادن انرژی و علاقه، احساس گناه، دشوار شدن تمرکز، از دست دادن اشتها و افکار مرگ یا خودکشی وجود دارد.

ندای____آرامش

دیگر نشانه ها و علایم اختلالات خلقی عبارت است از تغییراتی در سطح فعالیت، توانایی های شناختی، تکلم و کارکردهای نباتی (از قبیل خواب، فعالیت جنسی و سایر نظمهای زیستی). این تغییرات تقریباً همیشه موجب مختل شدن کارکردهای بین فردی، اجتماعی و شغلی بیمار می شود.

اختلالات عمده در این گروه عبارتند از:

اختلال افسردگی عمده (ماژور)، اختلال خلقی دوقطبی، اختلال خلقی با سیکل های سریع، افسردگی های فصلی، اختلال ویس تایمیک (کج خلقی)، اختلال سیکلوتایمیک (خلق دوره ای).
حمله مانی با خلق غیر طبیعی و مداوم سرخوش، گسترده یا تحریک پذیری که حداقل یک هفته طول کشیده باشد، مشخص می شود. (درصورتی که بستری کردن بیمار ضرورت پیدا کند، مدت این دوره می تواند کمتر از یک هفته هم باشد). طی این دوره حداقل می بایست ۳ مورد از علایم ذیل بطور چشمگیر و مداوم وجود داشته باشد.
۱- اعتماد به نفس بیش از حد یا خود بزرگ بینی
۲- کاهش نیاز به خواب
۳- حرافی بیش از معمول یا احساس فشار در صورت صحبت نکردن
۴- پرش افکار
۵- حواس پرتی (توجه فرد فوراً به محرک های بیرونی بی اهمیت یا بی ارتباط با او جلب شود)
۶- افزایش فعالیت های هدفمند (اعم از فعالیت های اجتماعی، شغلی، تحصیلی یا جنسی)
۷- پرداختن بیش از حد به امور لذت بخشی که به احتمال خیلی زیاد عواقب ناراحت کننده ای دارند (مانند ولخرجی های بی حد و حساب، بی ملاحظگی های جنسی یا سرمایه گذاری های احمقانه).

علت بروز اختلال خلقی

عوامل متعددی در بروز اختلالات خلقی دخیل هستند. یکی از این موارد می تواند بر هم خردن تعادل مواد شیمیایی موجود در مغز باشد.

اتفاقاتی که در طول زندگی رخ می دهد، مانند تغییراتی که با استرس زیادی همراه هستند، می توانند در بروز این نوع اختلال دخیل باشند.

اختلال خلقی می تواند زمینه ارثی و خانوادگی داشته باشد.

اما چه افرادی بیشتر در معرض اختلال خلقی قرار دارند؟

توجه داشته باشید که هر فردی می تواند در طول زندگی دچار اختلال خلقی شود. با این حال، کنترل این اختلال به مراتب سخت تر از کنترل احساس ناراحتی خواهد بود. کودکان، نوجوانان و یا حتی بزرگسالانی که یکی از والدین شان مبتلا به این اختلال هستند، بیشتر در معرض می باشند.

با این وجود، هر گونه استرس می تواند باعث تشدید احساس ناراحتی و یا افسردگی شود. به همین خاطر است که کنترل و درمان این اختلال، کمی سخت و پیچیده می باشد.

گاهی مشکلات زندگی می تواند باعث تشدید و تحریک افسردگی شود. خسته شدن از محل کار، طلاق، از دست دادن عزیزی، مرگ یکی از اعضای خانواده و یا مشکلات مالی از جمله مواردی هستند که فشار را روی فرد ایجاد می کنند. این قبیل مشکلات می توانند برای فرد احساس ناراحتی شدید و یا حتی افسردگی را به همراه داشته باشند و در نهایت می توانند منجر به بروز اختلال خلقی شوند.

احتمال بروز اختلال خلقی در خانم ها دو برابر مردان است. علاوه بر این، نزدیکان افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در معرض اختلال دو قطبی نیز قرار دارند. زمانی که فردی در خانواده با اختلال دو قطبی تشخیص داده می شود، احتمال این اختلال در خواهر، برادر و بچه ها نیز بیشتر خواهد بود.

اختلال خلقی با چه علائم و نشانه هایی همراه است؟

بسته به سن بیمار و نوع اختلال خلقی، علائم افسردگی در هر فردی متفاوت خواهد بود. اما علائم شایع این اختلال عبارت است از:

احساس ناراحتی، اضطراب و خالی بودن
احساس یاس و نومیدی
از دست دادن اعتماد به نفس
فکر کردن به مرگ و یا خودکشی
بی میلی به انجام کارها و فعالیت هایی که در گذشته برای فرد لذت و هیجان داشته است
مشکل در برقراری ارتباط با اطرافیان
مشکلات خواب
تغییر در اشتها و کاهش وزن
کاهش سطح انرژی
مشکلات تمرکزی
مشکلات فیزیکی مانند سردرد و یا معده درد . این علائم معمولا با درمان بهتر نخواهند شد.

چه عواملی باعث اختلالات خلقی می‌شود

بسته به نوع اختلال ممکن است چندین عامل اساسی وجود داشته باشد. عوامل مختلف ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و سایر موارد با اختلالات خلقی مرتبط است.

عوامل خطرزا عبارتند از:

سابقه خانوادگی
تشخیص قبلی اختلال خلقی
ضربه، استرس یا تغییرات عمده زندگی در موارد افسردگی
بیماری جسمی یا استفاده از داروهای خاص

این افسردگی با بیماری‌های بزرگی مانند سرطان، دیابت، پارکینسون و بیماری قلبی در ارتباط است.

کلینیک ندای آرامش روان باسالها سابقه درخشان و کادری مجرب متشکل از روانپزشکان و روانشناسان کارآمد در محیطی امن و سالم در جهت بهبود سلامت روانی و جسمی بیمار شما، با برنامه های روان درمانی و مشاوره ای ویژه، متناسب با شرایط روحی هر فرد، بیمار شما را تا سر مقصد سلامت همراهی می نماید.

روان درمانی و دارودرمانی متخصصین این کلینیک در کنار حمایت های عاطفی و مالی خانواده می تواند تأثیر مثبتی در درمان اختلالات خلقی داشته باشد.

درمان اختلال ترس در خواب

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *