بارگذاری

برای جستجو تایپ کنید

دسته‌بندی نشده مقالات

تئاتر درمانی

اشتراک گذاری
تئاتر درمانی

تئاتر درمانی یا سایکودراما

تئاتر درمانی در موقعیت‌های مختلف با هدف پیشگیری، توانبخشی و مراقبت از برخی مشکلات اجرا می‌شود. این نوع تئاتر غالبا در مکان‌هایی همچون آموزشگاه‌ها، مراکز اجرا می‌شود.

تئاتر درمانی نوعی درمان گروهی است که امروزه به صورت گسترده‌تر و در ابعاد وسیع‌تر شناخته شده است.

دراماتراپی یک روش سیستماتیک و ارادی است. همچنین استفاده از درام و تئاتر جهت کمک به رشد عواطف و منسجم سازی روانشناختی نیز می‌باشد. به مانند سایر هنر تراپی‌ها، تئاتر نیز یک مدیوم خلاق برای روان درمانی است.

این یک مشی پر تحرک، فعال، و قدرتمند است. که برای افراد آشفته و ناتوانی‌های مختلف موثر شناخته شده است. و همچنین برای کشف رشد شخصیتی همه آدم‌ها، به یک نسبت کاربرد دارد.

تئاتر درمانی در تهران

در تئاتر درمانی‌های امروزی مایه‌هایی از گروه درمانی، گشتالت درمانی، روش تحلیل روابط ، رفتار درمانی و بعضی روش‌های دیگر روان درمانی که اساس کار آن‌ها، «اینجا و اکنون» می‌باشد، به کار گرفته شده است.

در تعریف تئاتر درمانی می‌توان گفت: که عبارت از یک روش گروه درمانی است. همچنین در آن، خصوصیات برجسته شخصیت، ارتباطات بین فردی، تعارضات و کشمکش‌های روانی و همچنین اختلالات احساسی و عاطفی توسط روش‌های مخصوص نمایش مورد مشاهده و بررسی قرار می‌گیرند.

روش‌های تئاتر درمانی با کودکان و نوجوانان به صورتی انجام می‌گیرد که بتوانند تعارضات عاطفی‌شان را در زندگی روزمره نشان دهند.

این روش‌ها را می‌توان در مکان‌های مختلف مانند : خانه، کلینک، مشاوره کودکان، مراکز درمانی، پرورشگاه‌ها، کلینک‌های گفتار درمانی، مهدکودک‌ها، مراکز تفریحی، اردوهای تابستانی، کلاس درس خانواده، در زمین ورزش و به طور کلی در محل‌هایی که مسئله در آنجا اتفاق، به کار برد.

به علاوه این روش‌ها را می‌توان برحسب موقعیت تغییر داد برای کودکانی که درک ضعیف و یا اشکال در تکلم دارند به نحو مطلوبی بکار برد. استفاده از روش‌های اجرای نقش برای سازماندهی تکلمی در کودکان، روش با ارزشی است.

 

مشاور خوب در شمال غرب تهران – روانشناس خوب در جنوب غرب تهران 

 

علاوه بر موارد فوق روش‌های تئاتر درمانی را با سایر فعالیت‌های کودکان مانند : بازی، دانستانسرایی، نقاشی و غیره تلفیق می‌شود تا در درمان کودکان به صورت موثر عمل کند.

سایکودراما با تکنیک‌های تئاتر و بازی‌های روانشناختی سعی می‌کنه هیجانات منفی رو کاهش و احساسات خوب رو بیشتر کنه.
یعنی کاسه لبریز از خشم رو خالی و کاسه رو با احساسات خوب پر کنه.

سایکودراما باعث میشه نسبت به هیجاناتمون اگاه‌تر باشیم و با اگاهی از هیجاناتمون رفتارهامون تغییر بدهیم.

اصطلاحی داریم به نام رفتارهای برخاسته از هیجان یعنی وقتی عصبانی و بی‌قرار میشید، وقتی غمگین میشید و غرق افکار میشید رفتارهای برخاسته از هیجان نشان می‌دهید که اغلب پشیمانی بار میاره.

در سایکودراما باید نقش خودت رو بازی کنی. در سایکودراما بلعکس تئاتر که نقش فرد دیگه‌ی رو بازی می‌کنید باید در نقش خودتون غرق بشید.

ما در کلینیک ندای آرامش روان آماده ارائه خدمات درمانی در این زمینه هستیم. کلینیک ما دارای تیمی مجرب و حرفه‌ای در این زمینه می‌باشد.

کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاوره ندای آرامش روان

با مدیریت دکتر امیر پیرایش

آدرس مراجعه حضوری مراجعان محترم جهت استفاده از خدمات روانشناسی

شعبه اول: فلکه دوم صادقیه، ابتدای ستارخان، بلوار شهدای صادقیه شمالی پلاک 4، واحد 7

شعبه دوم: سعادت آباد، بلوار فرحزادی، نبش گلستان دوم، طبقه 6، واحد 41

خدمات روانشناسی در شبکه های اجتماعی

اگر به اینستاگرام دسترسی دارید

Arameshravan_Clinic

اگر به تلگرام دسترسی دارید

Arameshravan_Clinic

اگر به واتساپ دسترسی دارید

09924793881

می توانید با ما از طرق بالا در ارتباط باشید
مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران
مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران

بهترین کلینیک مشاوره پیش از ازدواج مشاوره زوج و مشاوره خانواده در ایران و تهران با بیش از 200 متخصص روانشناسی و مشاوره به صورت حضوری و انلاین در غرب تهران

  • 1

پیام بگذارید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

سوالی دارید تماس بگیرید