-

3 راه برای افزایش احساسات مثبت

3 راه برای افزایش احساسات مثبت

احساسات مثبت فقط احساس خوبی داشتن نیست بلکه این احساس خوب برای شما نیاز است.

آماده تقویت احساسات مثبت خود هستید؟ در اینجا 3 راه برای افزایش احساسات مثبت در زندگی روزمره وجود دارد:

1- احساسات مثبت خود را شناسایی و پیگیری کنید.
روی یک احساس مثبت خاص تمرکز کنید و برای افزایش آن اقدام کنید.
احساسات مثبت خود را پیگیری کنید.
احساسات مثبتی را که قبلاً با آن‌ها آشنا شده‌اید، احساساتی که در زندگی روزمره خود تجربه کرده‌اید، نام ببرید. یک لیست تهیه کنید با مشاهده احساسات جدید، آن‌ها را به لیستتان اضافه کنید.

حالا به لیست خود نگاه کنید. وقتی تمایل به حس احساسی دارید، در مورد کدام فعالیت‌ها، موقعیت‌ها یا افراد می‌باشد ( آنها را بنویسید).
همچنین می‌توانید لیست احساسات خود را در پایان روز جستجو کرده و احساسات مختلف مثبت را یادداشت کنید. آیا بعد از بازی خوب در زمین فوتبال احساس غرور کردید؟ وقتی دوستانتان تولدتان را به یاد آوردند خوشحال شدید؟
شناسایی احساسات مثبت به ما کمک می‌کند تا نسبت به احساسات مثبتی که قبلاً تجربه کرده‌ایم و موقعیت‌ها یا فعالیت‌هایی که آن‌ها را به وجود می‌آورد آگاهی بیشتری داشته باشیم.

احساس مثبت را افزایش دهید

احساس مثبتی را که می‌خواهید افزایش دهید شناسایی کنید. بگذارید بگوییم شما می‌خواهید شادی بیشتری احساس کنید. به موقعیت‌ها یا فعالیت‌هایی که تجربه کرده‌اید فکر کنید و از شادی خود آگاه شوید و آن‌ها را یادداشت کنید.

روی چیزهای ساده و کوچک تمرکز کنید، مانند آهنگی که هر وقت گوش کردید احساس شادی می‌کنید. هر زمان که احساس شادی کردید، اضافه کردن آن وضعیت یا فعالیت را به لیست خود در نظر بگیرید.

 

روانشناس خوب در تهران – مشاور خوب در غرب تهران

 

بعد از اینکه دانستید چه احساسی را می‌خواهید افزایش دهید، تصمیم بگیرید که چگونه این فعالیت‌ها یا فعالیت‌هایی مانند آن را در زندگی روزمره خود جای دهید.

کارهایی را انتخاب کنید که به اندازه کافی واقع بینانه باشد و هر روز انجام دهید. شاید نتوانید در ساحل قدم بزنید اما با شنیدن آهنگی که تعطیلات را به شما یادآوری می‌کند بازهم می‌توانید احساس لذت کنید.

به یک یا چند عمل روزانه متعهد شوید که احساسی را که می‌خواهید بیشتر در زندگی خود داشته باشید افزایش می‌دهد. برای این تجربیات وقت بگذارید. آن‌ها را به عنوان معادل احساسی میوه‌ها و سبزیجات “5 بار در روز” تصور کنید – این برای سلامت عاطفی شما مفید هستند!

یک صندوق گنجینه مثبت ایجاد کنید

گاهی اوقات راه بازگشت احساس مثبت را فراموش می‌کنیم. ممکن است به یادآوری نیاز داشته باشیم که بتواند ما را به مکانی عاطفی شادتر بازگرداند. این زمانی است که یک جعبه (یا پوشه) مثبت می‌تواند مفید واقع شود.

جعبه مثبت مجموعه‌ای از یادآوری تجربه‌های مثبتی است که داشته‌ایم. این یادآوری‌ها احساسات مربوط به لحظات خوب زندگی ما، نقاط قوت، شادی‌ها و موفقیت‌های ما، سرگرمی‌هایی را که داشته‌ایم، کتاب‌ها یا موسیقی‌هایی که برای ما، افرادی که برای ما مهم هستند را معنی می‌دهد. این یک “صندوق گنج” مثبت است.

چیزهایی را جمع آوری کنید که یادآور لحظات احساسی مثبت زندگی شما هستند. مثلا:

– عکس ها یا سوغاتی
– جوایزی که یک موفقیت را به شما یادآوری می‌کنند
– کارت یا یادداشت از افراد خاص در زندگی شما
– نقل قول‌های الهام بخش مورد علاقه یا متن آهنگ
– یادگاری‌های دوران کودکی
– چیزی که ساخته‌اید یا کشیده‌اید
– هدیه‌ای که کسی بهتان داده است
– عکس کسی که منتظر او هستید
همه چیز را در یک پوشه، کلاسور یا جعبه مخصوص قرار دهید که به راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید. یا از موارد کلاژ، پوستر درست کنید. مهم‌ترین چیز این است که فقط مواردی را انتخاب کنید که احساسات مثبتی برای شما ایجاد کنند. هر وقت خواستید می‌توانید آن‌ها را اضافه کنید یا از آن کم کنید.

 

مشاور خوب در تهران – روانشناس خوب در تهران

 

وقتی احساس کمبود یا دلسردی می‌کنید، چند دقیقه وقت بگذارید تا جعبه گنج خود را مرور کنید تا احساسات مثبت خود را تقویت کنید. هر زمان به مرور آن می‌پردازید تا هر روز یک احساس مثبت به خود بدهید.
همانطور که روی افزایش احساسات مثبت خود کار می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که احساس شادی، موفقیت و انرژی بیش‌تری دارید. یک سرمایه گذاری روزانه اندک با تمرکز بر نکات مثبت، با پاداش‌های کل مادام العمر نتیجه می‌دهد.

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک ندای آرامش روان علاوه بر این موارد از راه‌های دیگری برای ایجاد این احساسات در خود استفاده کنید.

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *