-

درمان ناتوانی جنسی در مردان

درمان ناتوانی جنسی در مردان

درمان ناتوانی جنسی در مردان در کلینیک مشاوره ندای آرامش روان در تهران انجام می شود که می توانید بصورت تلفنی و حضوری با کلینیک در ارتباط باشید.

هرگاه در مردان توانایی در ایجاد نعوظ یا حفظ آن برای شروع و ادامه رابطه جنسی اختلال ایجاد گردد، ناتوانی جنسی مطرح است. ناتوانی جنسی برای اغلب مردان پیامدهای اضطرابی، کاهش اعتماد به نفس و افسردگی به همراه خواهد داشت. و علاوه بر عدم لذت جنسی، کیفیت روابط بین زوجین را نیز به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حالت نعوظ یا ارکشن چیست؟

به بزرگ و سفت شدن آلت تناسلی در مردان نعوظ یا ارکشن (erection) گفته می‌شود. در نعوظ بافت‌های اسفنجی در آلت مردانه پر از خون می‌گردد و این اندام حالت سفت به خود می‌گیرد تا برقراری رابطه جنسی میسر باشد. برای این که نعوظ آلت تناسلی ایجاد شود. باید قسمت‌های مختلف بدن با یکدیگر هماهنگ شوند. جهت ایجاد نعوظ و حفظ آن، هماهنگی بین روان، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون‌های خونی، عروق خونی شامل شریان و ورید جهت ورود خون به داخل آلت و عدم خروج آن از این بافت ضروری است. وقتی تمام این دستگاه‌ها با هم کار کنند دو جسم غاری بزرگ شبیه اسفنج موجود در داخل آلت با خون پر شده و بزرگی و سفتی آلت ایجاد می‌گردد و نعوظ با موفقیت انجام می‌شود.

ندای____آرامش

در طول مدت نعوظ و رابطه جنسی تا زمان خروج مایع منی و انزال، دریچه‌های وریدی بسته هستند بنابراین نعوظ تداوم می‌یابد. پس از انزال دریچه‌های وریدی باز شده و با خروج خون از آلت تناسلی نعوظ خاتمه میابد و آلت تناسلی به حالت اولیه بر می‌گردد. لازم به ذکر است که در افراد بطور طبیعی چندین بار به هنگام خواب و در صبحگاه نعوظ اتفاق می‌افتد. که به آن نعوظ صبحگاهی یا NPT می گویند.

علل اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی عبارتند از:

دلایل روحی روانی
علل عروقی و شریانی
اختلالات هورمونی
اختلالات عصبی
داروها

1- دلایل روحی روانی:

گاهی مشکلات با منشاء روحی و روانی یا عاطفی می‌توانند مرد را دچار ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ نمایند. استرس و اضطراب به هر دلیلی مانند ترس از عدم توانایی برقراری رابطه جنسی، ترس از امکان بارداری شریک جنسی، هراس از عدم رضایت شریک جنسی، احساس گناه، سابقه زود انزالی‌های مکرر، تمایلات همجنس گرایانه، انحرافات جنسی و بسیاری از دلایل روانی دیگر، می‌تواند توانایی جنسی فرد را کاهش دهد.

2- علل عروقی و شریانی:

نقش شریان‌های آلت در پمپاژ خون و ایجاد نعوظ بسیار مهم است؛ متاسفانه برخی از بیماری‌ها مانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا و … می‌توانند در پمپاژ خون مشکل ایجاد کنند و فرد را دچار ناتوانی جنسی نمایند. افزایش سن، چاقی، مصرف بیش از حد الکل، کشیدن سیگار، جراحی پروستات، ضربه و تروما به لگن، جراحی لگن، اشعه درمانی لگن و شیمی درمانی نیز از مواردی هستند. که می‌توانند اختلالات در شریان‌ها به وجود آورند و نعوظ را با مشکل مواجه کنند.

3- اختلال هورمونی:

کمبود هورمون تستوسترون، هورمون های هیپوفیز یا تیروئید و افزایش پرولاکتین هم از مواردی هستند. که می‌توانند ناتوانی جنسی در پی داشته باشند.

4- اختلال عصب:

قطع نخاع و درجاتی از آسیب نخاعی هم از علل ناتوانی جنسی محسوب می‌شود.

5- داروها:

برخی از داروها مانند داروهای ضد فشار خون، داروهای مخدر مانند متادون و داروهای دیگری مثل کتوکونازول، اسپیرونولاکتون، الکل، سایمتیدین، ضد افسردگی‌ و … از جمله داروهایی هستند. که درجات خفیف تا شدید اختلال نعوظ را در بیماران ایجاد می‌کنند.

درباره جراحی واریکوسل بیشتر بدانید

درمان اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی
اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی از مشکلاتی است که می‌تواند قابل درمان باشد. مواردی که در زیر به آنها اشاره می‌نماییم، می‌توانند به رفع این عارضه کمک کنند و حتی درمان قطعی آن باشند. این عوامل عبارتند از:

اصلاح سبک زندگی
مصرف داروها
روان درمانی
واکیوم
تزریق دارو داخل آلت
پروتز

اصلاح سبک زندگی

– تغییر سبک زندگی یا life style در بهبود بسیاری از بیماری‌ها، مشکلات و عوارض می‌تواند دخیل باشد. یکی از این مشکلات، ناتوانی جنسی است. مواردی از سبک زندگی مانند تغذیه، تعدیل وزن، تحرک بدنی و ورزش، عدم استفاده از الکل، سیگار و مواد مخدر، خواب کافی و با کیفیت، پرهیز از مواجهه با آلودگی‌ها و سموم، می‌توانند به درمان اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی کمک کنند.

– اصولاً برای درمان اختلالات جنسی، تحت نظر بودن توسط یک روان درمانگر از اصول اولیه است. ضمن اینکه بسیاری از مشکلات جنسی صرفاً با مداخلات سکس تراپیست برطرف می‌شوند.

مصرف داروها

– برخی از داروها مانند سیلدنافیل و تادالافیل، باعث افزایش گردش خون آلت تناسلی می‌شوند. استفاده از این داروها بصورت روزانه یا دو ساعت قبل از نزدیکی، می‌تواند توانایی جنسی را افزایش دهد. این داروها بصورت خوراکی بوده ولی از درمان‌های تزریقی داخل آلت تناسلی هم می‌توان استفاده کرد. توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه این قبیل داروها خودداری شود و حتماً تحت نظر و تجویز پزشک مصرف شوند.

دستگاه واکیوم

– اگر درمان ناتوانی جنسی بر پایه داروهای خوارکی برای شخصی اِعمال شده، و ناتوانی همچنان وجود داشته باشد. و در بررسی‌های به عمل آمدهاحتمال نشت وریدی مطرح باشد. معمولاً متخصص اختلالات جنسی، توصیه به استفاده از دستگاه واکیوم می‌نماید. دستگاه واکیوم با ایجاد مکش و خلاً در اطراف آلت تناسلی، باعث ورود خون به داخل آلت می‌شود و پس از پر شدن آلت، کشی در ریشه آلت قرار می‌گیرد که مانع از تخلیه خون در آلت خواهد شد. استفاده از واکیوم نباید بیش از 30 دقیقه طول بکشد. زیرا ممکن است به پوست آلت تناسلی آسیب رساند.

روش تزریق دارو برای درمان ناتوانی جنسی

– اگر میزان ناتوانی جنسی شدید باشد و روشهای درمانی مذکور، تأثیری در رفع این ناتوانی نداشته باشد. پزشک متخصص بنا به شرایط بیمار، تزریق داروهایی مانند فنتولامین، پاپاورین یا آلپروستادیل را به تنهایی یا به صورت ترکیبی، مستقیماً داخل آلت تناسلی تجویز می‌نماید. نحوه استفاده از این داروها به این ترتیب است. که کمی قبل از هر بار رابطه جنسی، این داروها توسط خود بیمار به داخل آلت تزریق می‌گردند.

– استفاده از پروتز آخرین روش درمان ناتوانی جنسی در مردان و اختلال نعوظ می‌باشد. و برای کسانی که به هیچ درمانی پاسخ نمی‌دهند و مدتها از ناتوانی جنسی رنج می‌برند مناسب است. در این روش سیلندرهای پروتز، پس از تخریب بافت‌ها، داخل آلت قرار می‌گیرند.

شایع‌ترین دلایل اختلال نعوظ

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی دیابت نوع 2 می‌باشد. بیماری دیابت نوع 2 اغلب بدون علامت هشدار دهنده، پیش می‌رود. ممکن است فرد 5 سال بعد از ابتلا به دیابت متوجه بیماری خود شود.

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی اولیه
ناتوانی جنسی اولیه به مردانی گفته می‌شود که هرگز در زندگی‌شان نعوظ یا آمیزش جنسی نداشته‌اند.

اختلال نعوظ ثانوی

ناتوانی جنسی ثانوی بسیار رایج است. به مردانی گفته می‌شود که قبلا رابطه جنسی نرمال داشته، سپس ناتوان شده‌اند، حال آنکه تا چه حد ناتوان شده‌اند، مشخص نیست.

ناتوانی جنسی زودگذر
ناتوانی زودگذر و در بعضی مواقع به صورت مزمن و یا به تدریج در زمینه بیماری‌های اورگانیک که نامبرده شد، در فرد اتفاق افتد. ضعف در قوای جنسی زودگذر بیشتر در دوران جوانی زمانی که مرد در اولین آمیزش جنسی خود با وجود تمام ذوق و شوقی که دارد، نمی‌تواند خوب عمل کند، اتفاق می‌افتد.

ناتوانی در نعوظ همچنین برای مردانی که بنا به دلایل کاری یا مشکلات عاطفی تحت استرس شدیدی هستند هم اتفاق می‌افتد و به محض این که استرس رفع می‌شود، دوباره می‌توانند آمیزش جنسی موفقی داشته باشند.

نقش جین سینگ در درمان ناتوانی جنسی مردان

جین سینگ یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که بیشتر در کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند کره جنوبی و چین پرورش می یابد. از گذشته های بسیار دور تا به امروز از این گیاه برای درمان سردمزاجی و ناتوانی جنسی در آقایان استفاده می شده است. بسیاری از اطبای سنتی چین، کره، ژاپن، هند و مالزی از این گیاه در تهیه عصاره های مختلف برای درمان ناتوانی های جنسی مردانه کمک می گرفتند و می گیرند. در حال حاضر هم از جین سینگ در تولید برخی از انواع داروهای درمان ناتوانی جنسی استفاده می شود و مدت هاست که چای این گیاه بعنوان دمنوش گیاهی روانه بازار شده است.

متخصصان آمریکایی معتقدند که نوشیدن یک فنجان چای جین سینگ حدود 30 دقیقه پیش از برقراری رابطه زناشویی، هم می تواند به آرامش روانی مرد و زن کمک کند. و هم باعث افزایش میل و توانایی جنسی مردها شود. مصرف منظم چای یا داروهای گیاهی حاوی جینسینگ با نظر پزشک می تواند تا حد قابل قبولی، سردمزاجی آقایان را برطرف کند. البته به شرطی که سرد مزاجی آنها به دلیل وجود بیماری فیزیکی خاصی نباشد و بیشتر جنبه روانی داشته باشد. به علاوه، نتایج تحقیقات فراوان نشان می دهند. که مصرف داروهای گیاهی حاوی جین سینگ می تواند در درمان اختلال جنسی هم موثر باشد.

بر اساس این تحقیقات، محققان ثابت کرده اند که اختلال نعوظ در مواردی به اختلالات عروقی و اختلال در گردش خون بدن مربوط می شود. در این صورت، مصرف منظم محصولات حاوی این گیاه دارویی می تواند به تنظیم گردش خون، رفع اختلالات عروقی و در نتیجه داشتن نعوظ و رابطه زناشویی خوب و سالم کمک کند.

چطور می توان به درمان ناتوانی جنسی در مردان پرداخت؟

در وهله اول پزشک معالج باید ریشه یابی درست و اصولی ای از بروز ناتوانی جنسی در فرد دریافت کند. به عنوان مثال ممکن است برخی از عوامل روانی و جسمانی باعث بروز چنین اختلالی در افراد شود.

از این رو پزشک مربوطه ابتدا باید اطمینان حاصل پیدا کند. که این فرایند ارتباطی با علل های روانی و جسمانی ندارد و اگر هم ارتباطی با آن ها داشته باشد. باید فرایند بهبود پذیری آن ها نیز به خوبی انجام شود.

پس از مشخص شدن علت موضوع، پزشک مربوطه باید بهترین و سریع ترین روش درمانی ناتوانی جنسی در مردان را اتخاذ کرده و فرایند درمانی را هرچه سریع تر شروع کند.

درمان اختلال ترس در خواب

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *