بارگذاری

برای جستجو تایپ کنید

دسته‌بندی نشده مقالات

ارزيابی عملكرد خانواده

اشتراک گذاری
ارزيابی عملكرد خانواده

ارزيابی عملكرد خانواده از موضوعاتی است که ما در کلینیک ندای آرامش روان به آن پرداخته‌ایم.

امروزه سنجش و ارزيابی مختصات و ويژگي‌های پيرامونی انسان به احاظ تسهيل فرايند دستيابی بهتر به واقعيات امور در جهت تشخيص و شناسايی، درمان و جايگزينی مناسب انسان‌ها در موقعيت‌های مختلف از اهميت خاصی برخوردار شده است.

به طوری كه ما بدون سنجش و ارزيابی استعدادها، توانايی‌ها، عملكرد و ساير پارامترهای روانی موجود در انسان نمی‌تواند او را در زندگی پيچيده و ماشينی جوامع پيشرفته ياری نماييم.

اين عامل خود دليلی است بر توجه رو به افزايش متخصصان و دانشمندان به بحث سنجش و ارزيابی در اين راستا خانواده و فرايندهای روانشناختی مربوط به آن و عملكردهای مختلف اين نهاد به عنوان پديده‌ای كه خواسته و يا ناخواسته زندگی انسان را تحت تأثير قرار می‌دهند، بايد مورد ارزيابی واقع شود و منظور ارزيابی بطور ساده تعيين ارزش‌ برای هر چيز يادآوری ارزشی می‌باشد.

آبته در رابطه با ارزيابی می‌گويد، ارزيابی عبارت است از فرايند قضاوت گسترده‌ای كه در برگيرنده مشاهدات ذهنی و استنباط ناشی از انجام عمل سنجش می‌باشد. يعنی ارزياب در پی عمل سنجش می‌آيد و به طور تلويحی بر نوعی از قضاوت كه متضمن دانش، تجربه و نيز سوگيری‌ها، علايق، نظام ارزشی و ديدگاه‌های آزماينده می‌باشد دلالت دارد.

آبته همچنين اشاره می‌كند كه دو نظر متفاوت درباره ارزيابی مطرح می‌باشد. يكی روانشناختی محض است و شامل مكاتب روانشناختی رفتاری و انسان‌گرايی می‌باشد. در اين نظر فرد بجای خانواده در نظر گرفته می‌شود.

نظرگاه دگر مبتنی بر استعاره سيستم‌ها است. اين ديدگاه پس از توجه به تأثير و تأثر متقابل افراد خانواده مراوده‌های خانوادگی را صرف نظر از تأثيرات فردی مورد توجه قرار داده و كليت اين نهاد را در نظر می‌گيرد.

ديدگاه مورد نظر فرد و خانواده را دارای تأثيرات چند سويه تراجعي دائمی می‌داند. لذا در بخش عملكرد خانواده نيز بايد به آن‌ها توجه نمود و مدل‌های سنجش بر اساس آن‌ها بنا نهاد (آبته، 2008).

در كنار توجه به مفاهيم فوق بايد بدانيم كه لازمه ارزيابی خانواده‌ها داشتن مدل نظری در مورد چگونگی كاركرد آن‌ها و خطای احتمالی موجود در اين نظام است. متخصصان امر خانواده با بهره‌گيری از مفاهيم چندين الگو خود نيز بر پايه‌ی نظريه‌ای بنا شده‌اند، طرح‌واره‌ای برای فعاليت خويش تهيه می‌كنند (باركر ، 1996، ترجمه دهقانی و دهقانی، 1385).

در رابطه با چگونگی پيدايش و پيشرفت بحث ارزيابی خانواده بايد خاطرنشان كرد كه با مطرح شدن نظريه عمومی سيستم‌ها، ساخت، كارايی و الگوهای تعاملی بين افراد خانواده توجه محققان را به خود جلب نموده و باعث شد كه آن‌ها جهت ارزيابی و سنجش مفاهيم طرح شده، طراحی و ساخت ابزارها و مدل‌های مناسب را مورد تأكيد و تأييد قرار دهند (گلدنبرگ و گلدنبرگ، 1996).

کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاوره ندای آرامش روان

با مدیریت دکتر امیر پیرایش

آدرس مراجعه حضوری مراجعان محترم جهت استفاده از خدمات روانشناسی

شعبه اول: فلکه دوم صادقیه، ابتدای ستارخان، بلوار شهدای صادقیه شمالی پلاک 4، واحد 7

شعبه دوم: سعادت آباد، بلوار فرحزادی، نبش گلستان دوم، طبقه 6، واحد 41

خدمات روانشناسی در شبکه های اجتماعی

اگر به اینستاگرام دسترسی دارید

Arameshravan_Clinic

اگر به تلگرام دسترسی دارید

Arameshravan_Clinic

اگر به واتساپ دسترسی دارید

09924793881

می توانید با ما از طرق بالا در ارتباط باشید
مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران
مرکز مشاوره روانشناسی خانواده در تهران

بهترین کلینیک مشاوره پیش از ازدواج مشاوره زوج و مشاوره خانواده در ایران و تهران با بیش از 200 متخصص روانشناسی و مشاوره به صورت حضوری و انلاین در غرب تهران

  • 1

پیام بگذارید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

سوالی دارید تماس بگیرید