دسته‌بندی نشده

اضطراب رعبي

اضطراب رعبي بر خلاف تعميم يافته شامل حمله هاي شديد ترس و وحشتناک كه تمركز يافته و به موقعيت يا هدف مشخصي محدود شده است . حمله هاي رعبي به صورت دوره هاي برگشت پذير اضطراب شديد است كه بيمار تجربه مي كند و از چند ثانيه تا چند ساعت به طول مي انجامد . اختلالات اضطرابي تميم يافته و رعبي در خانواده ها جريان مي يابد چنان كه گويي موروثي است . شيوع آن در زنان دو برابر مردان است .( كرو و ديگران 1987) دوقلوهاي يكسان بيشتر از دوقلوهاي همزاد ملاحظه مي شود( تورجرسن ، 1983 ).
علاوه بر آن شواهد موجود يك علت فيزيولوژيايي را در بعضي از موارد پيشنهاد مي كنند . به ويژه يك بدكار كردي قلبي يعني سندروم گرفتگي دريچۀ ميترال كه مي تواند نشانه هايي بسيار شبيه به آنچه در حمله رعبي ملاحظه مي شود ايجاد مي كند . چنين فرض شده است كه بعضي افراد مبتلا به گرفتگي دريچه ميترال از احساسات مربوط به تپشهاي قلب خود آگاه مي شوند و آن را به عنوان حمله هاي رعبي تلقي مي كنند ( كانتور، 1980 ).
اخيراً فرضيۀ ديگري به عنوان مكانيزم تأثير اسيد لاكتيك در اين اختلال اهميت خاص يافته است بر اساس يك رويكرد حمله هاي رعبي با تهويه زياد يا تنفس افراطي مربوط است. ( لي، 1987 ) بدين معني كه تهويه زياد ممكن است دستگاه عصبي خودكار را فعال سازد و در نتيجه منتهي به جنبه هاي بدني متداول در حمله هاي رعبي گردد حساسيت نسبت به اسيد لاكتيك هم به نوبت منتج به تهويه بيش از اندازه مزمن مي شود . بر اساس يافته هايي كه نشان داده اند تنفس هواي داراي گاز كربنيك بيش از معمول مي تواند موجب حمله رعبي شود حساسيت زياد گيرندگان گاز كربنيك نيز به عنوان مكانيزمي كه مي تواند سبب تهويه بيش از اندازه شود، مورد توجه قرار گرفته است ( گورمن و ديگران، 1988 ).
author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *