-

بیش فعالی

درمان بیش فعالی

هنگامی که کودک با اختلال بیش فعالی (ADHD) تشخیص داده می‌شود، والدین اغلب نگران هستند که کدام روش درمانی برای کودک آن‌ها مناسب است. ADHD را می‌توان با یک درمان صحیح مدیریت کرد. گزینه‌های درمانی زیادی وجود دارد و آنچه که بهترین نتیجه را دارد می‌تواند به کودک و خانواده فرد بستگی داشته باشد. برای یافتن بهترین گزینه‌ها، توصیه می‌شود که والدین از نزدیک با دیگران درگیر زندگی فرزندشان باشند – مانند مشاوران، معلمان، مربیان و سایر اعضای خانواده.

رفتار درمانی

توصیه‌های درمانی برای ADHD

برای کودکان مبتلا به ADHD کمتر از 6 سال، کلینیک کودک و نوجوان ندای آرامش روان را به شما توصیه می‌کنیم. برای کودکان 6 سال به بالا، این توصیه‌ها شامل دارو و رفتار درمانی نیز است – آموزش والدین در زمینه مدیریت رفتار برای کودکان تا 12 سال و انواع دیگر رفتار درمانی و آموزش برای بزرگسالان از خدماتی است که در کلینیک کودک و نوجوان ندای آرامش روان به شما عزیزان ارائه می‌شود. مدارس نیز می‌توانند بخشی از درمان باشند.

ADHD نه تنها توانایی کودک در توجه و یا نشستن در مدرسه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه بر روابط با خانواده و سایر کودکان نیز تأثیر می‌گذارد. کودکان مبتلا به بیش فعالی اغلب رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که می‌تواند برای دیگران بسیار مخل باشد. رفتار درمانی یک گزینه درمانی است که می‌تواند به کاهش این رفتارها کمک کند. معمولاً به محض تشخیص می‌توان رفتار درمانی را شروع کرد.

اهداف رفتار درمانی یادگیری یا تقویت رفتارهای مثبت و از بین بردن رفتارهای ناخواسته یا مشکل ساز است.

کودکان کمتر از 6 سال

برای کودکان خردسال مبتلا به ADHD ، رفتار درمانی اولین قدم مهم قبل از استفاده از دارو است زیرا:

– آموزش والدین در زمینه مدیریت رفتار، به والدین مهارت و راهکارهایی برای کمک به کودک خود نشان می‌دهد.
– نشان داده شده است که آموزش والدین در زمینه مدیریت رفتار و همچنین دارو برای ADHD در کودکان خردسال موثر است.

عوارض جانبی در کودکان خردسال در استفاده از داروهای ADHD نسبت به کودکان بزرگ‌تر بیشتر است.
تأثیرات طولانی مدت داروهای ADHD بر روی کودکان خردسال به خوبی بررسی نشده است.

کودکان و نوجوانان در سن مدرسه

برای کودکان 6 سال به بالا، انواع مختلفی از رفتار درمانی موثر است، از جمله:

– آموزش والدین در مدیریت رفتار
– مداخلات رفتاری در کلاس
– مداخلات همسالان که بر رفتار متمرکز هستند
– آموزش مهارت‌های سازمانی

این روش‌ها اغلب بسته به نیازهای فرد، کودک و خانواده در صورت استفاده در کنار یکدیگر بسیار موثر هستند.

 

 عوامل موثر بر درمان بیش فعالی – روش های کنترل درمان بی فعالی

 

نکاتی برای والدین

موارد زیر پیشنهادهایی است که می‌تواند به رفتار کودک شما کمک کند:

– یک روال ایجاد کنید. سعی کنید هر روز از زمان بیدار شدن تا زمان خواب همان برنامه را دنبال کنید.

– کودک خود را تشویق کنید هر روز کیف‌های مدرسه، لباس و اسباب بازی را در همان مکان قرار دهد تا احتمال گم شدن آن‌ها کم‌تر شود.

– حواس پرتی‌ها را مدیریت کنید. وقتی فرزندتان در حال انجام تکالیف است تلویزیون را خاموش کنید، سر و صدا را محدود کنید و فضای کاری تمیز ایجاد کنید. برخی از کودکان مبتلا به ADHD اگر در حال حرکت یا گوش دادن به موسیقی پس زمینه هستند، به خوبی یاد می‌گیرند. کودک خود را تماشا کنید و ببینید چه چیزی مفید است.

– گزینه‌ها را محدود کنید. برای اینکه کودک شما احساس فشار بیش از حد یا تحریک بیش از حد نکند، فقط چند گزینه به آن‌ها ارائه دهید. به عنوان مثال، از آن‌ها بخواهید که بین این لباس یا آن لباس، این وعده غذایی یا آن لباس، یا این اسباب بازی یا آن لباس یکی را انتخاب کنند.

– وقتی با کودک خود صحبت می‌کنید صادق باشید. با توصیف آنچه می‌شنوید کودک خود را از گوش دادن به او مطلع کنید. در صورت نیاز به انجام کاری، از دستورالعمل‌های کوتاه و روشن استفاده کنید.

– به کودک خود کمک کنید تا برنامه ریزی کند. کارهای پیچیده را به مراحل ساده‌تر و کوتاه‌تر تقسیم کنید. برای کارهای طولانی، شروع زود هنگام و استراحت ممکن است به کاهش استرس کمک کند.

 

بیشترین سنین درمان بیش فعالی

 

– از اهداف و تمجیدها یا جوایز دیگر استفاده کنید. از یک نمودار برای ذکر اهداف و پیگیری رفتارهای مثبت استفاده کنید، سپس با پاداش دادن به تلاش‌های خود به روش‌های دیگر به کودک خود اطلاع دهید که آن‌ها کارهای خوبی انجام داده‌اند. مطمئن باشید که اهداف واقع بینانه هستند – گام‌های کوچک مهم هستند!

– نظم و انضباط موثر داشته باشید. به جای سرزنش، داد زدن یا تهمت زدن، از دستورالعمل‌های موثر، وقت استراحت یا حذف امتیازات به عنوان پیامدهای رفتار نامناسب استفاده کنید.

– فرصت‌های مثبت ایجاد کنید. کودکان مبتلا به بیش فعالی ممکن است شرایط خاص را استرس آور بدانند. یافتن و تشویق آنچه فرزند شما به خوبی انجام می‌دهد – خواه این مدرسه باشد، ورزش، هنر، موسیقی یا بازی – می‌تواند به ایجاد تجربیات مثبت کمک کند.

– سبک زندگی سالمی را ارائه دهید. غذای مقوی، فعالیت بدنی زیاد و خواب کافی مهم است. آن‌ها می‌توانند از بدتر شدن علائم ADHD جلوگیری کنند.

ADHD در بزرگسالان

ADHD حداقل برای یک سوم کودکان ADHD تا بزرگسالی ادامه دارد. درمان برای بزرگسالان می‌تواند شامل دارو، روان درمانی، آموزش یا ترکیبی از درمان‌ها باشد.

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *