دسته‌بندی نشده

ده راهکار برای کنترل کردن خشم

خشم یک احساس، تجربه‌ی طبیعی و حتی نشانه‌ی سالم بودن انسان است، اما زمانی که از کنترل خارج ‌گردد، تبدیل به یک عامل ویرانگر شده و در کار یا روابط اجتماعی ایجاد مشکل می‌کند.پس مهم است که با آن برخورد درستی داشته باشیم.

ده راهکار برای کنترل کردن خشم

اینجا ده راهکار برای کنترل کردن خشم را با شما در میان می‌گذاریم:

۱) قبل از صحبت کردن فکر کنید

در آن لحظه که به شدت عصبانی هستید گفتن جملاتی که قطعا بعدا از آن‌ها پشیمان می‌شوید، امری طبیعی است. پس قبل از صحبت کردن به خود زمان دهید و افکار خود را سروسامان دهید و به بقیه‌ی افراد درگیر نیز این امکان را بدهید.

۲) هنگامی که آرام هستید خشم خود را بروز دهید

به محض این که آرامش خود را بدست آوردید، ناراحتی‌ و خواسته‌‌های خود را به طور واضح و مستقیم بدون ناراحت کردن دیگران و یا سعی در کنترل آن‌، ابراز کنید.

۳) ورزش کنید

فعالیت فیزیکی می‌تواند موجب کاهش استرس و در پی آن به کنترل خشم منجر شود. اگر احساس خشم می‌کنید، پیاده‌روی کنید، بدوید و یا برای لحظه‌ای فعالیت‌های فیزیکی لذت بخش انجام دهید.

۴) محیط را ترک کنید

بیرون رفتن فقط مخصوص کودکان نیست. در طول روز لحظاتی که مضطرب هستید، از محیطی که هستید خارج شوید. چند لحظه آرامش به شما کمک می‌کند که شرایط را بهتر مدیریت کنید، بدون این که عصبانی یا خشمگین شوید.

۵) راه‌ حل ‌های ممکن را شناسایی کنید

به جای آن‌‌که بر آنچه باعث خشم شما شده متمرکز شوید، دنبال کنترل خشم خود باشید. آیا اتاق نامرتب کودکتان، شما را عصبانی می‌کند؟ در را ببندید. آیا همسر شما هر شب برای صرف شام تاخیر دارد؟ زمان آن را جور دیگر برنامه‌ریزی کنید. به خاطر داشته باشید که خشم هر چیزی را بر طرف نمی‌کند و حتی ممکن است آن را بدتر کند.

کنترل خشم – کنترل عصبانیت

۶) جملات‌تان را با کلمه “من” شروع کنید

برای جلوگیری از انتقاد یا سرزنش که تنها باعث تنش می‌گردد، برای توضیح دلخوری خود جمله‌هایتان را با کلمه “من” شروع کنید. به عنوان مثال، از “من از این که میز را بدون کمک کردن در جمع‌آوری ظرف‌ها ترک کردید ناراحت شدم” به جای ” هرگز دیگر کاری انجام نمی‌دهم” استفاده کنید.

۷) کسی را ناراحت نکنید

بخشش یک ابزار قدرتمند است. اگر اجازه دهید خشم و دیگر احساسات منفی از شما خارج شوند، احساس مثبت جایگزین آن نمی‌گردد، اما اگر بتوانید فردی که شما را خشمگین کرده ببخشید، ممکن است از رفتار شما یاد بگیرد و رابطه شما را تقویت کند.

۸) برای کاهش تنش از طنز استفاده کنید

روشن شدن مسائل می‌تواند باعث تنش گردد. استفاده از طنز به شما کمک می‌کند دید غیرواقعی نسبت به مسائل پیدا کنید. اما از زیاده‌روی اجتناب کنید چون این می‌تواند احساس‌تان را بدتر کند.

۹ ) ریلکس کردن را تمرین کنید

تنفس عمیق را تمرین کنید، یک صحنه آرامش بخش را تصور کنید، از یک کلمه یا عبارت آرامش بخش مانند آسمان استفاده کنید. همچنین می‌توانید به موسیقی گوش دهید.

۱۰ ) به دنبال راه‌های درمان باشید

یادگیری کنترل خشم چالشی است که همیشه همه به دنبال حل آن بوده‌اند. پس برای کنترل خشم خود تلاش کنید.

از آنجا که خشم تقریبا کلیه‌ی جوانب زندگی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، کنترل آن با به کارگیری موارد ذکر شده و یا مشورت گرفتن از یک مشاور توصیه می‌شود.

مشاوران کلینیک ندای آرامش روان روی این ده راهکار برای کنترل کردن خشم مرحله به مرحله کار می‌کند و به شما در کنترل خشم‌تان کمک می‌کنند.

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *