-

راه های کاهش اضطراب و استرس

راه های کاهش اضطراب و استرس

راه های کاهش استرس و اضطراب را در این مقاله از ندای آرامش روان برایتان خواهیم گفت، با ما همراه باشید.

استرس و اضطراب جزو احساسات رایجی است که شاید در طول زندگی بارها تجربه کنیم. اما هنگامی که استرس شدید، قوی و از کنترل خارج شود، می‌تواند مشکلاتی را در سلامت روحی و جسمی ما ایجاد کند. به همین دلیل یافتن راه‌های کاهش استرس و اضطراب برای بازگرداندن آرامش روحی و سلامت جسمی لازم است. ولی پیدا کردن یک داروی ضد استرس که در هر شرایطی برای شما مناسب باشد، آسان نیست.                   

از نظر فنی اضطراب، دلهره و هراسی است که به خاطر یک رویداد پیشِ رو، به انسان دست می‌دهد. 

اگر استرس، روزتان را خراب می کند راه های ساده ای هست که از آن جلوگیری کنید.

کنترل استرس با نفس عمیق

نفس عمیق بکشید

 این استراتژی ساده یکی از قدرتمند ترین راه های مبارزه با استرس است. نفس عمیق باعث می شود: هورمون های استرس کاهش پیدا کند. ضربان قلب کاهش پیدا کند. فشار خون کاهش پیدا کند.

۱ به آرامی و در حالی که دستتان روی معده و دست دیگری روی سینه است، بنشینید.

۲  آرام و عمیق از راه بینی، نفس را به داخل بکشید طوری که شش ها را احساس کنید.

۳ نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید.

۴ به آرامی نفس خود را از دهان بیرون دهید. طوری که تمام هوای داخل شش ها تخلیه شود.

ندای____آرامش

انجام مدیتیشن جهت کنترل اضطراب

مدیتیشن تسکین دهنده کوتاه مدت استرس است و مزایای مدیریت استرسی ماندگاری را نیز به همراه می آورد. اشکال مختلفی از مدیتیشن برای امتحان کردن وجود دارد. هر یک منحصر به فرد است و جذابیت خود را به ارمغان می آورد.

استراحت ماهیچه ها، تکنیکی است که به شما این امکان را می دهد تا تمام ماهیچه های بدن خود را رها و آرام کنید، گروه به گروه. جلسات ابتدایی چند دقیقه طول می کشد و به شما اجازه می دهد تا زمانی که این کار را انجام دهید، احساس راحتی و آرامش داشته باشید. با تمرین می توانید آرامش کامل بدنتان را در عرض چند ثانیه بدست بیاورید.

تمرین یوگا برای کنترل استرس

یوگا از تمرینات تنفسی، مدیتیشن و ورزش سبک استفاده می کند. کار یک جلسه یوگا اولیه می تواند استرس را تسکین دهد و ادامه دادنش انعطاف پذیری بیشتری برای استرس به ارمغان می آورد.

تمرینات تنفسی

تمرینات تنفسی راحت تر و ساده تر هستند و می تواند در هر زمانی و هر جایی مورد استفاده قرار گیرد و به سرعت کار می کنند.

بازی کردن و دور کردن استرس از خود

لذت بردن از بازی های خوب با گروهی از دوستان، یا حتی چیزی آرامش بخش، می تواند ذهن شما را از استرس دور کند و می تواند منجر به وضعیت آرام تری شود.در این میان بازی ها می تواند به خوبی جواب دهند، چون مردم آن قدر لذت می برند که به    طور مرتب از آن ها استفاده می کنند.

از بین بردن استرس و اضطراب با روشهای موثر

یاد بگیرید که در زمان هایی به تقاضاهایتان نه بگویید، تعیین مرزها و رد کردن تقاضاهای خودتان می تواند ساده تر از انجام آن باشد. اما کل چیزهای استرس زا را حذف می کند که باید در غیر این صورت مدیریت کنید.

چرت بزنید

محرومیت از خواب می تواند ما را استرسی می کند. خوشبختانه، چرت زدن می تواند به نیازهای خواب کلی کمک کند و می تواند به شما کمک کند استرس کمتری داشته باشید. در اینجا مزایای قدرتمند چرت زدن وجود دارد.

یک عادت جدید برای تسکین استرس پیدا کنید و به آن بچسبید.

گاهی اوقات پیدا کردن راه جدید برای تسکین استرس و گنجاندن آن در برنامه روتین می تواند روشی را که در مورد زندگی و نحوه مدیریت استرستان را تغییر دهد. فقط به این فکر کنید که برخی از اینها را امتحان کنید

ماساژ بگیرید

ماساژ می تواند راهی خوب برای تسکین تنش موجود در بدن شما باشد. ماساژ دادن خودتان راه ارزانی است. در مورد اینها و دیگر انواع و وسایل آسایش استرس بیشتر مطالعه کنید.

استرس چه موقع خطری جدی است؟

استرس و اضطراب زیاد می‌تواند خطری جدی برای شما باشد. هر یک از نشانه‌های زیر می‌تواند ضرورت مراجعه سریع شما به پزشک را اعلام کند:

دوره‌های زمانی سرسام آور یا فراموشی موقت

خونریزی مقعدی

ضربان بسیار سریع و بی‌وقعه نبض

کف دست‌های پر از عرق

درد طولانی کمر و گردن

سردرد طولانی یا شدید

لرزش اعضای بدن

کهیر

اضطراب شدید

بی خوابی

و در نتیجه اینکه در دنیای ایده‌آل، ما با افکار استرس‌زا و اضطراب‌آور مواجه نمی‌شویم. اما بالاخره ما انسان هستیم و به ناچار نگران چیزهای مختلف می‌شویم. بنابراین وقتی مضطرب هستیم، راه‌های کوچک بسیاری وجود دارند که می‌توانند افکار ما را تغییر دهند، به ذهن ما آرامش بدهند. بدن ما را آرام کنند و ما را به شرایط عادی بازگردانند. اگر این روش‌ها نتوانستند به شما کمکی کنند، به روان‌ درمانگر خوب در کلینیک ندای آرامش روان مراجعه نمایید تا به کمک او مشکل جدی اضطراب خود را پیگیری کنید و بتوانید کنترل روی استرس خود داشته باشید.

author-avatar

درباره admin

مشاوره روانشناسی حضوری | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره آنلاین ۲۴ ساعته | مرکز مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی | مشاوره روانشناسی آنلاین | مشاوره روانشناسی تلفنی | مشاوره روانشناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *